Yükseköğretim düzeyinde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim sürecinde teknoloji kullanımının incelenmesi
Examining the use of technology in the educational process of foreign students studying at higher education level
- Tez No: 962921
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP AKIN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim sürecinde teknoloji kullanımını incelemektir. Yöntem: Temel nitel araştırmanın kullanıldığı bu çalışmada, 2024-2025 akademik yılında farklı uyruğa mensup 30 yabancı öğrenci araştırmaya katılmıştır. Araştırmada gerekli verilerin toplanması amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Yabancı uyruklu üniversite öğrencileri ile gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilen bilgilerin analizinde betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada elde edilen verilerin analizinden ulaşılan bulgular doğrultusunda araştırmaya katılan öğrencilerin teknoloji kullanımına karşı olumlu tutuma sahip oldukları belirlenmiştir. Katılımcıların teknolojinin eğitim ve kişisel amaçlar için yaygın olarak kullandıkları görülmüştür. Yabancı öğrenciler, teknoloji araçları ve eğitim uygulamaları konusunda farkındalık göstermişlerdir. Araştırmaya katılan yabancı uyruklu öğrenciler, teknolojinin bağımlılık ve dikkat dağınıklığına neden olma gibi olumsuz yönleri bulunduğunu ifade etmişler ve yapay zekanın eğitim sürecindeki önemini vurgulamışlardır. Sonuç ve Öneriler: Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda yabancı uyruklu öğrencilerin teknoloji kullanımına ilgi duydukları belirlenmiştir. Öğrencilerin en çok kullandıkları cihazın cep telefonu olduğu öne çıkmaktadır. Ayrıca, en sık kullanılan uygulamanın yapay zekâ olduğu belirlenmiştir. Yabancı uyruklu öğrenciler ise dikkat dağınıklığı ve teknolojiye bağımlılık gibi çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmışlardır. Buna ek olarak, yabancı öğrenciler için çok dilli, kapsayıcı ve kullanıcı dostu dijital ortamların oluşturulması, teknoloji eğitiminin güçlendirilmesi ve üniversite toplum iletişiminin artırılması önerilmektedir. Ayrıca, gelecekte farklı ülkelerle karşılaştırmalı çalışmalar ve teknoloji odaklı destek modelleri geliştirilmesi tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the use of technology by international students in the educational process. Method: This study employed basic qualitative research design. A total of 30 international students from various nationalities participated in the study during the 2024 2025 academic year. In order to collect the necessary data, a semi-structured interview form prepared by the researcher was used. Descriptive analysis technique was applied to analyze the data obtained from the interviews conducted with international university students. Findings: The analysis of the data revealed that the participants had a positive attitude toward the use of technology. It was observed that the students used technology extensively for both educational and personal purposes. The international students demonstrated awareness regarding technological tools and educational applications. Furthermore, they highlighted the negative aspects of technology, such as addiction and distraction, while also emphasizing the importance of artificial intelligence in the educational process. Conclusion and Recommendations: Based on the results of the study, it was determined that international students show a strong interest in using technology. The most frequently used device among them was the mobile phone, and the most commonly used application was identified as artificial intelligence tools. However, the students also faced challenges such as distraction and dependency on technology. In addition, it is recommended to create multilingual, inclusive, and user-friendly digital environments, enhance technology training, and strengthen communication between universities and the broader community. Future studies may include comparative research between countries and the development of technology-based support models.