Koruyucu aile birimi çalışanlarının iş yaşamında psikolojik esneklik ve duygusal emek stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between psychological flexibility and emotional labor strategies in the work life of foster care service employees
  1. Tez No: 962948
  2. Yazar: GİZEM KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ARPACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmanın amacı, koruyucu aile birimi çalışanlarının iş yaşamındaki psikolojik esneklik düzeyleri ile kullandıkları duygusal emek stratejileri (yüzeysel davranış, derin davranış, duyguların bastırılması) arasındaki ilişkiyi ve bu değişkenlerin bazı sosyodemografik ve mesleki faktörlere göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Tarama modeliyle desenlenen araştırmada, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı İl Müdürlüklerinde görev yapan ve gönüllü katılım sağlayan 301 Koruyucu Aile Birimi Çalışanından veriler toplanmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, İş Yaşamında Kabul ve Eylem Formu ile Duygusal Emek Ölçeği aracılığıyla elde edilmiş; analizlerde bağımsız örneklem t-testi, ANOVA, Pearson korelasyon ve çoklu regresyon teknikleri kullanılmıştır. Bulgular, psikolojik esnekliğin cinsiyet ve algılanan gelir düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiğini; duyguların bastırılması stratejisinin yaş ve sorumlu olunan dosya sayısıyla negatif yönde ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca psikolojik esneklik ile yüzeysel davranış ve duyguların bastırılması arasında negatif, derin davranış ile ise pozitif yönlü anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Bu sonuçlar, psikolojik esnekliğin duygusal emek süreçlerinde düzenleyici bir kişisel kaynak olarak işlev gördüğünü göstermektedir. Bulgular doğrultusunda, çalışanların psikolojik esnekliğini desteklemeye yönelik, mikro, mezzo ve makro düzeyde yapılandırılmış uygulama ve politika temelli müdahale önerilerinin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the levels of psychological flexibility and the emotional labor strategies (surface acting, deep acting, and suppression of emotions) used by foster care unit employees in their professional lives, as well as to determine whether these variables differ according to certain sociodemographic and occupational factors. Designed as a descriptive survey study, data were collected from 301 foster care unit employees working in Provincial Directorates affiliated with the Ministry of Family and Social Services who participated voluntarily. The data were obtained through the Personal Information Form, the Work-Related Acceptance and Action Questionnaire, and the Emotional Labor Scale. Independent samples t-test, ANOVA, Pearson correlation, and multiple regression analyses were used in the data analysis. The findings revealed that psychological flexibility significantly differed by gender and perceived income level, while the suppression of emotions strategy was negatively associated with age and the number of case files handled. Furthermore, psychological flexibility was negatively associated with surface acting and suppression of emotions, and positively associated with deep acting. These results indicate that psychological flexibility functions as a regulatory personal resource in emotional labor processes. In line with the findings, it is recommended to develop multi-level (micro, mezzo, and macro) intervention proposals, including both practice-based applications and policy-oriented strategies, aimed at supporting the psychological flexibility of employees.