Kronik faz kronik myeloid lösemi hastalarının tedavi öncesi komorbiditelerinin ve tirozin kinaz inhibitörü kullanımının tedavi sürecindeki yönetimi
Management of pre-treatment comorbidities andtyrosine kinase inhibitor use in patients with chronicphase chronic myeloid leukemia
  1. Tez No: 962949
  2. Yazar: OĞUZ EMRE İLARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞCAN ALP KIRKIZLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Kronik faz kronik myeloid lösemi hastalarında tedavi öncesi komorbiditelerin sıklığı ve dağılımını belirlemek, tirozin kinaz inhibitörü seçimi ve tedavi sürecine etkilerini, tedavi sürecindeki yan etki yönetimlerini belirlemek ayrıca komorbiditelerin sağkalım üzerindeki etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu retrospektif çalışma Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı'nda 01.01.2005–30.09.2024 tarihleri arasında kronik faz kronik myeloid lösemi tanısı almış 121 hastayı kapsamaktadır. Hastaların demografik özellikleri, laboratuvar ve genetik verileri, komorbiditeleri, tirozin kinaz inhibitörü tedavi basamakları, yan etkiler ve sonlanımları dosya kayıtlarından elde edilmiştir. Komorbidite değerlendirmesi Charlson Komorbidite İndeksi ile yapılmıştır. Veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda uygun testler (Ki-Kare, Student T, Mann Whitney U, Fisher's Exact) kullanılmıştır. Sağkalım analizleri ve gruplar arası karşılaştırmalar Kaplan-Meier ve log-rank testi ve mortalite üzerine etkili olabilecek faktörler Cox regresyon yöntemleriyle değerlendirilmiştir. P değeri
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the frequency and distribution of pretreatment comorbidities in patients with chronic-phase chronic myeloid leukemia (CML), to evaluate their impact on tyrosine kinase inhibitor (TKI) selection and treatment course, to identify the management of treatment-related adverse effects, and to assess the influence of comorbidities on survival outcomes. This retrospective, single-center study included 121 patients diagnosed with chronic- phase CML and followed at Trakya University Faculty of Medicine between January 2005 and September 2024. Demographic, laboratory, and genetic data, comorbidities, treatment lines, adverse events, and outcomes were retrieved from patient records. Comorbidities were assessed using the Charlson Comorbidity Index (CCI). Data were analyzed with SPSS v22.0. Statistical comparisons were made using chi-square, Student's t, Mann-Whitney U, and Kruskal-Wallis tests.