GPS gözlemleri ve yersel gözlemler yardımıyla jeoid profilini çıkarılması
Determination of geoid profile using GPS levelling spirit levelling
  1. Tez No: 96295
  2. Yazar: EKREM TUŞAT
  3. Danışmanlar: PROF. ÖMER HALİS TOMBAKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma Selçuk Üniversitesi Kampüs'ü civarında jeoid ile elipsoid arasındaki farkın yani jeoid yüksekliğinin ve jeoid ondülasyonlarmdaki değişimi kuzey-güney doğrultusundaki bir hat boyunca gözlemlemek amacıyla yapılmıştır. Bunun için yaklaşık kuzey-güney doğrultusundaki Konya-Afyon karayolu boyunca arazinin karakteristik özelliklerini temsil edecek şekilde 16 adet nokta tesis edilmiş, noktalar arasındaki elipsoidal yükseklik farklarını hesaplayabilmek için GPS gözlemleri, yaklaşık ortometrik yükseklik farklarını hesaplayabilmek için geometrik nivelman ölçüleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, bu test alanı için jeoid yüksekliği ortalama 35.709 m. olarak bulunmuştur. Jeoid ondülasyonu değişimlerinin arazinin topografyasına bağlı olarak düzensizliği gözlenmiştir. Noktalar arasındaki jeoid ondülasyonu değişiminin -8 mm ile +76 mm arasında değiştiği gözlemlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Elipsoidal yükseklik, Ortometrik yükseklik, Jeoid, Elipsoid, Jeoid ondülasyonu, GPS, WGS84
Özet (Çeviri)
This study was made to observe the difference between geoid and ellipsoid surrounding The Campus of University of Selçuk. Another meaning, the variations of geoid heights and geoid undulations were observed along a line on the north-south direction during the road of Konya- Afyon. After these observations 16 points were established approximate on north-south direction. These points represents the areas specialities. GPS levelling were measured to calculate the difference of the ellipsoidal heights. The difference of approximate orthometric heights were measured by spirit levelling. According to the results for this area the geoid height approximately was found 35.709 m. Irregularity of the variations of the geoid undulations have observed. The irregularities depends on the areas topography. The results of this study that the variations of geoid undulation between the points are changed -8 mm and +76 mm.Key Words : Ellipsoidal height, Orthometric height, Geoid, Ellipsoid, Undulation- of geoid, GPS, WGS84