İş yaşam dengesi ve mesleki bağlılık ilişkisi: Kadın psikologlar üzerine bir araştırma
The relationship between work-life balance and professional commitment: A study on female psychologists
- Tez No: 962953
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Bu çalışma, iş yaşam dengesi ile mesleki bağlılık arasındaki ilişkiyi kadın psikologlar özelinde incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, mesleki bağlılığın duygusal, normatif ve devamlılık boyutları ile iş-yaşam dengesine etkileri analiz edilmiş, toplumsal cinsiyet rolleri ve aile sorumluluklarının bu dinamikler üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Araştırma bulguları, yüksek mesleki bağlılık gösteren kadın psikologların mesleklerine duygusal bağlılık geliştirdiklerini, ancak iş-aile çatışması yaşama olasılıklarının arttığını ortaya koymaktadır. Özellikle çocuk bakımı ve ev içi sorumlulukların ağırlıkta olduğu durumlarda, iş yaşam dengesinin bozulmasının mesleki tükenmişlik riskini artırdığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, esnek çalışma düzenlemeleri ve örgütsel destek mekanizmalarının, kadın psikologların mesleki bağlılıklarını sürdürürken iş-yaşam dengesini korumalarına katkı sağladığı tespit edilmiştir. Çalışma, mesleki bağlılık ve iş yaşam dengesi arasındaki ilişkinin toplumsal cinsiyet perspektifiyle değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamakta; örgütlerin kadın çalışanların ihtiyaçlarına yönelik politikalar geliştirmesinin önemini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, insan kaynakları uygulamalarında esneklik, psikolojik destek ve kariyer gelişim fırsatlarının artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to examine the relationship between work-life balance and professional commitment among female psychologists. Conducted through qualitative research methods, the study analyzes the effects of emotional, normative, and continuance dimensions of professional commitment on work-life balance, alongside the impact of gender roles and family responsibilities on these dynamics. Findings reveal that female psychologists with high professional commitment develop emotional ties to their profession but face an increased likelihood of work-family conflict. Particularly when childcare and domestic responsibilities are predominant, disruptions in work-life balance elevate the risk of occupational burnout. However, flexible work arrangements and organizational support mechanisms were found to help female psychologists maintain work-life balance while sustaining their professional commitment. The study underscores the need to evaluate the relationship between professional commitment and work-life balance through a gender lens and highlights the importance of organizational policies tailored to women's needs. Recommendations include enhancing flexibility in human resource practices, providing psychological support, and expanding career development opportunities.