Evlilik doyumu ile psikolojik esneklik ve öz şefkat arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the assosaciation between marital satisfaction, psychological flexibility and self compassion
- Tez No: 962954
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP DENİZ YÖNDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, evli bireylerin evlilik doyumu ile psikolojik esneklik ve öz şefkat arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve psikolojik esneklik ile öz şefkatin evlilik doyumunu yordayıcı etkisinin test edilmesidir. Araştırmanın örneklemi, Türkiye'nin farklı illerinde yaşayan 330'u kadın, 235'i erkek olmak üzere toplam 565 evli bireyden oluşmaktadır. Araştırmada betimsel ve ilişkisel tarama yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma verileri; Evlilik Yaşamı Ölçeği (EYÖ), Kabul ve Eylem Formu-Ⅱ (KEF-Ⅱ), Öz Anlayış Ölçeği (ÖZAN) ve Demografik Bilgi Formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; evlilik doyumu, psikolojik esneklik ve öz şefkat düzeylerinin demografik özelliklere göre incelenmesinde ttesti ve tek yönlü varyans analizi; evlilik doyumu, psikolojik esneklik ve öz şefkat arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Pearson korelasyon analizi; psikolojik esneklik ve öz şefkatin evlilik doyumunu yordama gücünü belirlemek amacıyla ise çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda evlilik doyumunun; erkek katılımcılarda, evlilik süresi bir yıldan az olan ve çocuk sahibi olmayanlarda daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öz şefkat düzeyinin gelir düzeyi yüksek olanlarda ve evlilik süresi 10 yıldan fazla olanlarda daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Psikolojik esnekliğin ise demografik özelliklere göre farklılık göstermediği bulunmuştur. Evlilik doyumu ile psikolojik esneklik ve öz şefkat arasında orta düzeyde pozitif ilişkiler olduğu; psikolojik esneklik ve öz şefkatin ayrı ayrı ve birlikte evlilik doyumunu anlamlı düzeyde yordadıkları, ve bu iki psikolojik özelliğin evlilik doyumu puanlarındaki toplam varyansın %24,2'sini açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları alan yazındaki araştırma bulguları ile birlikte tartışılmış ve öneriler sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Evlilik Doyumu, Psikolojik Esneklik, Öz Şefkat
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the associations between marital satisfaction, psychological flexibility and self-compassion of married individuals and to test the predictive effects of psychological flexibility and self-compassion on marital satisfaction. The sample of the study comprises 565 married individuals (330 women and 235 men) residing in various provinces across Türkiye. The research employed both descriptive and correlational research designs to examine the relationships among the variables. Research data were collected with the Marital Life Scale (MLS), Acceptance and Action Questionnaire Form-Ⅱ (AAQ-Ⅱ), SelfCompassion Scale (SCS), and Demographic Information Form. In the data analysis, t-test and one-way analysis of variance were conducted to examine differences in marital satisfaction, psychological flexibility, and self-compassion levels based on participants' demographic characteristics. Pearson correlation analysis was conducted to examine the relationships between marital satisfaction, psychological flexibility and self-compassion. Multiple linear regression analysis was conducted to determine the level of prediction of marital satisfaction by psychological flexibility and self-compassion. The study concluded that marital satisfaction was higher among male participants, those married for less than one year, and those without children. Additionally, self-compassion was greater among participants with higher incomes and those married for more than ten years. Psychological flexibility showed no significant variation based on demographic characteristics. The study also revealed moderately positive correlations between marital satisfaction, psychological flexibility, and self-compassion. Both psychological flexibility and self-compassion, independently and together, were significant predictors of marital satisfaction. These two psychological factors accounted for 24.2% of the variance in marital satisfaction scores. The research findings have been discussed in conjunction with the results of studies in the existing literature, and recommendations have been provided. KEYWORDS: Marital Satisfaction, Psychological Flexibility, Psychological Inflexibility, Self-Compassion