Qualified Sub-Saharan immigrants labour market conditions in France
Fransa'daki nitelikli sahra altı Afrikalı göçmenlerin işgücü piyasası koşulları
- Tez No: 962956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ALADAĞ GÖRENTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tez, Fransa'daki vasıflı Sahra Altı Afrikalı göçmenlerin işgücü piyasasındaki koşullarını, özellikle Fransız vatandaşlığına geçenler üzerine odaklanarak incelemektedir. Amaç, bu kişilerin karşılaştığı zorlukların, Fransa'daki ırkçılıktan kaynaklanan işe alım ayrımcılığına dayandığını göstermektir. Nitel bir yaklaşım benimseyen bu araştırma, ayrımcılığın Fransız işgücü piyasasında vasıflı Sahra Altı Afrikalı göçmenleri nasıl etkilediğini ortaya koymaktadır. Becker'in“zevke dayalı ayrımcılık”kuramı ve kesişimsellik kavramından yararlanan bu nitel çalışma, Sahra Altı Afrikalı göçmenlerin Fransız işgücü piyasasına entegrasyon süreçlerine ilişkin deneyimlerini değerlendirmektedir. Araştırma, vasıflı Sahra Altı Afrikalı göçmenlerin neden genellikle yurt dışı diplomalarını ve mesleki deneyimlerini iş bulmak ya da uygun bir kariyer gelişimi sağlamak için kullanmakta zorlandıklarını irdelemektedir. Çalışmada kolayda örnekleme ve kartopu yöntemi kullanılmış; veri toplama, Sahra Altı kökenli Fransız vatandaşlarıyla yapılan 58 yarı yapılandırılmış görüşme (28 kadın ve 30 erkek) yoluyla gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler açık uçlu sorularla yapılmış, elde edilen veriler Clark ve Braun'un çerçevesiyle kodlanmış ve analiz edilmiştir. Tematik analiz sonucunda birkaç tema ortaya çıkmıştır: ayrımcılık ve önyargı algıları, kariyer ilerlemesinin önündeki engellere dair algılar, toplum ve işyeri söylemi ile zorluklarla başa çıkma stratejileri. Bu araştırmanın bulguları, Fransız hükümeti ile kamu ve özel kuruluşlara yönelik olarak, gelecekteki araştırmaları yönlendirme, vasıflı Sahra Altı Afrikalı göçmenler ve diğer göçmenler için işgücü piyasasına entegrasyon olanaklarını artırma ve ayrımcılık mekanizmaları ile bunların Sahra Altı göçmenler üzerindeki özgül etkilerine dair kamuoyunu bilgilendirme amacıyla bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the labour market conditions of qualified Sub-Saharan immigrants in France, with a particular focus on those who become French citizens. The aim is to demonstrate that the difficulties they encounter stem from hiring discrimination rooted in racism in France. Adopting a qualitative approach, this research highlights the ways in which discrimination affects qualified Sub-Saharan immigrants within the French labour market. Drawing on Becker's taste-based discrimination theory and the concept of intersectionality, this qualitative study evaluates the experiences of Sub-Saharan immigrants regarding their integration into the French labour market. This research explores why qualified Sub-Saharan immigrants often struggle to leverage their foreign qualifications and professional experience to secure employment or pursue appropriate career development in France. The study employed convenience sampling and the snowball technique, collecting data through 58 semi-structured interviews (28 women and 30 men) with French citizens of Sub-Saharan origin, using open-ended questions. The data were coded and analysed using the Clark and Braun framework. Through thematic analysis, several themes emerged: perceptions of discrimination and bias, perceptions of barriers to career advancement, societal and workplace discourse, and strategies for overcoming challenges. The findings of this research provide a framework for the French government, as well as public and private organisations, to guide future research, enhance labour market integration opportunities for qualified Sub-Saharan and other immigrants, and inform the public about the mechanisms of discrimination and their impact on Sub-Saharan immigrants.