Multiliteracy in practice: Culture integrated digital storytelling in EFL classes
Uygulamada çoklu okuryazarlık: İngilizce derslerinde, kültür ile entegre edilmiş dijital hikaye anlatımı
  1. Tez No: 962955
  2. Yazar: DENİZ GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sürekli değişen teknoloji dünyası, Yabancı Dil Olarak İngilizce (EFL) eğitimcilerine öğretim uygulamalarında dijital kaynaklardan yararlanmaları için büyük olanaklar sunmaktadır. Bu anlamda, dijital okuryazarlık becerilerine katkısının yanı sıra dijital hikâye anlatımı, görsel, işitsel ve metinsel formların EFL bağlamlarında birlikte kullanılmasına olanak tanıyan çok modluluk gibi diğer çok okuryazarlık özellikleriyle de öne çıkmaktadır. Öte yandan, proje tabanlı doğasıyla dijital hikâye anlatımı, çeşitli yazılım araçlarıyla tüm dil becerilerinin kullanılmasını sağlayarak İngilizce öğrenen öğrencilerin kendi öğrenme süreçlerinde aktif rol almalarına olanak tanımaktadır. Ayrıca, motivasyonu artırmak için dijital hikâye anlatımı uygulamaları sırasında anlamlı ve otantik ortamlar yaratmak önemlidir. Bu eylem araştırması, yerel kültür varlıklarıyla bütünleştirilmiş dijital hikâye anlatımı görevleri sayesinde gerekli özgünlüğü sağlayarak yabancı dil öğrencilerinin İngilizce öğrenmeye yönelik algılarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışma, özel bir lisenin öğrencilerinin Türkiye'de yaşadıkları şehirle ilgili bir kültürel varlığı seçmeleri ve çok modlu öğeler aracılığıyla sunmalarını gerektiren sekiz saatlik bir dijital hikâye anlatımı programını içermektedir. Amaçlı olarak seçilen 21 öğrenciden, sunumlarını tamamladıktan sonra, bir ankete katılmaları ve İngilizce Dil becerilerini kazanma konusundaki algılarını tanımlamak amacıyla değerlendirme sorularını yanıtlamaları istenmiştir. Niteliksel olarak analiz edilen sonuçlar, EFL alanındaki yeni çalışmalara ışık tutması için yüzdeler olarak belirtilmiştir. Bulgular, öğrencilerin dijital hikâye anlatımını, dil becerileri ve kültürel farkındalık alanlarında etkili ve ilgi çekici bir öğrenme yöntemi olarak algıladıklarını ortaya koymuştur. Çalışma, kültürel ögelerle bütünleştirilmiş özgün dijital hikâye anlatımı uygulamalarının öğrencilerin İngilizce öğrenimine yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşmıştır. Bu bulgular, dijital hikâye anlatımının EFL sınıflarında öğrencilerin motivasyonunu ve çoklu okuryazarlık gelişimini destekleyen değerli bir pedagojik araç olarak kullanılabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The ever-changing world of technology provides English as a Foreign Language (EFL) educators with a tremendous number of opportunities to benefit from digital resources in their teaching practices. In this respect, besides its contribution to digital literacy skills, digital storytelling becomes prominent with its other multiliteracy features such as multimodality enabling the use of visual, auditory and textual forms together in EFL contexts. On the other hand, digital storytelling with its project-based nature allows EFL students to take active roles in their own learning processes by ensuring the utilization of all language skills through various software tools. Furthermore, it is essential to create meaningful and authentic environments during digital storytelling applications to boost motivation. This action research study aims to reveal EFL students' perceptions towards learning English by providing the required authenticity thanks to the digital storytelling tasks integrated with local culture assets. The study, which is conducted by a teacher-researcher, includes an eight-hour digital storytelling program where a private high school's students must choose and present a cultural asset related to the city, they live in Türkiye by means of multimodal elements. Upon completing their presentations, purposively selected 21 students are asked to participate in a survey and answer evaluative questions with the objective of defining their perceptions about gaining English Language skills. The qualitatively analysed results are indicated as percentages to shed light on new studies in the field of EFL. Results revealed that most students perceived digital storytelling as both engaging and effective for improving their language skills and cultural awareness. The study concludes that integrating digital storytelling with cultural elements in an authentic environment positively influences students' attitudes toward learning English. These results imply that digital storytelling can be a valuable pedagogical tool to foster language learning motivation and multiliteracy development in EFL classrooms.