Anormal smear saptanan hastalarda tanı yöntemlerinin ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of diagnostic methods and treatment results in patients with abnormal smears
  1. Tez No: 962957
  2. Yazar: ZERRİN AYDAN EYÜBOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GÜRASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kliniğimizde Ocak 2011 ile Şubat 2013 tarihleri arasında şikâyetle veya şikâyetsiz kontrol amacıyla gelen smear tetkiki yapılmış ve smear sonucunda anormal bulgu saptanan veya spekulumla muayenelerinde kolposkopi gerektiren anormal görüntüsü olan 1260 hasta değerlendirmeye alındı. Çalışmamızda, 1260 hastanın kolposkopik biyopsi ve tedavi sonuçları retrospektif olarak incelenerek, geleceğe dönük yeni statejiler ve prosedürler planlanmasının sağlanması amaçlanmaktadır. Anormal Pap smearli hastaların değerlendirilmesi ve takibi özellikle düşük dereceli lezyonlarda tartışma konusudur. ASCUS grubunda %24,5 hafif displazi, %5,6 orta ve ağır displazi, LSIL grubunda %35,6 hafif displazi, %10,0 orta ve ağır displazi saptanmıştır. Servikal biyopsi patolojisinin doğruluğuna göre pap smear sonuçları karşılaştırılarak duyarlılık, özgüllük, PKD, NKD değerleri sırasıyla %37, % 81, %78, %40 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Between January 2011 and February 2013, 1,260 patients who presented to our clinic for follow-up, with or without complaints, underwent Pap smear examinations and were found to have abnormal findings or abnormal speculum examinations requiring colposcopy. Our study aimed to retrospectively analyze the colposcopic biopsy and treatment results of these 1,260 patients to facilitate future planning of new strategies and procedures. The evaluation and follow-up of patients with abnormal Pap smears is a matter of debate, particularly for low-grade lesions. In the ASCUS group, 24.5% had mild dysplasia, 5.6% had moderate and severe dysplasia, and in the LSIL group, 35.6% had mild dysplasia and 10.0% had moderate and severe dysplasia. By comparing Pap smear results with the accuracy of cervical biopsy pathology, sensitivity, specificity, PKD, and NKD values ​​were calculated as 37%, 81%, 78%, and 40%, respectively.