Primer sklerozan kolanjit hastalarında ekzokrin pankreas yetmezliği araştırılması sonuçları
Investigation of exocrine pancreatic insufficiency in patients with primary sclerosing cholangitis
  1. Tez No: 962966
  2. Yazar: MUSA CANER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı primer sklerozan kolanjit (PSK) hastalığı ile pankreas ekzokrin yetmezliği (PEY) birlikteliğini belirlemek ve buna sebep olabilecek faktörleri değerlendirmek idi. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli kesitsel bir çalışma olarak tasarlandı. Hastalar izole PSK, PSK ve inflamatuar bağırsak hastalığı (İBH) birlikteliği ve izole İBH hastaları olarak 3 grupta değerlendirildi. Çalışmaya 18 yaş üzerinde olup çalışmanın etik kurul onay tarihi olan 27/07/2024 tarihi ile 01/02/2025 tarihi arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi iç hastalıkları ve gastroenteroloji polikliniklerine başvuran, radyolojik ve/veya biyopsi ile tanısı konulmuş 23 izole PSK olan, 28 PSK İBH olan ve 52 izole İBH olan toplam 103 hasta dahil edildi. Hastaların klinik, demografik, radyolojik ve PFE-1 harici laboratuvar bulguları hasta dosyaları incelenerek elde edildi. PEY taraması için hastaların gayta örnekleri, 'Immundiagnostik AG'' marka pankreatik fekal elastaz-1 kitlerinde elisa yöntemi ile çalışıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 47.0 (40.0-55.0) ve kadın hasta sayısı 43 (%41.7) idi. Tüm gruplarda 19 hastada (%18.4) PEY (PFE-1
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the coexistence of primary sclerosing cholangitis (PSC) and pancreatic exocrine insufficiency (PEI), as well as the potential contributing factors. Materials and Methods: This was a single-center, cross-sectional study. Patients were categorized into three groups: isolated PSC, PSC with inflammatory bowel disease (IBD), and isolated IBD. A total of 103 patients were included: 23 with isolated PSC, 28 with concomitant PSC and IBD, and 52 with isolated IBD. All participants were over 18 years old and had been diagnosed with PSC and/or IBD via radiological findings and/or biopsy. Patients were recruited from the internal medicine and gastroenterology outpatient clinics of Ankara Bilkent City Hospital between July 27, 2024 (ethics committee approval date), and February 1, 2025. Clinical, demographic, radiological, and non-FE-1 laboratory data were obtained retrospectively from patient records. For PEI screening, patients were invited for in-person interviews at the clinic, and after obtaining written informed consent; fecal pancreatic elastase-1 levels of the stool samples were measured using ELISA kits (Immundiagnostik AG). Results: The mean age of the study population was 47.0 years (IQR: 40.0– 55.0), and 43 patients (41.7%) were female. PEI, defined as fecal elastase-1