Kars il merkezinde 9-10 yaş grubu çocuklarda obezite durumu ve obezitenin sosyodemografik değişkenlerle ilişkisinin değerlendirilmesi
Obesity status among 9–10-year-old children in kars city center and evaluation of its relationship with sociodemographic variables
- Tez No: 962967
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇAKMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Küresel bir salgın olan obezite; aşırı vücut yağlanması ile karakterize ve son 50 yılda dünyada çok ciddi bir artış gösteren önemli bir hastalıktır. Sadece fiziksel görünümü etkilemekle kalmaz aynı zamanda bireyin sosyal-psikolojik gelişimi üzerinde de olumsuz izler bırakır. Günümüzde 390 milyondan fazla 5-19 yaş aralığındaki çocuk ve ergenin fazla kilolu olduğu saptanmıştır. Obezite sıklığındaki bu artış geleneksel yaşamdan modern yaşama geçişteki tüm değişkenlere bağlıdır. Bu değişkenlerin her coğrafya ve ırka göre etki şiddetinin farklı olduğu saptanmıştır. Obezitenin kontrol altına alınabilmesi için acil ve etkili stratejilerin bir an önce uygulanması gereklidir. Çalışmamızda, 9–10 yaş grubu 353 çocuk değerlendirilmeye alınmıştır. Katılımcıların %47,3'ü kız, %52,7'si erkektir. 1200 kişi olacak şekilde planlanmış çalışmamıza 353 kişi katılmıştır. Çalışma evrenimiz %95 güven aralığındadır. Çocukların boy uzunluğu, vücut ağırlıkları ölçülerek Beden Kitle İndeksleri (BKİ) hesaplanmıştır. Değerlendirmelerde IBM SPSS versiyon 20 (Chicago, IL, USA) programı kullanılmıştır. Çocukların %17,3'ünde obezite saptanmıştır. Annelerin %45,6'sının ve babaların %53,8'inin üniversite mezunu olduğu, annelerin %56'sının ve babaların %98,3'ünün çalıştığı belirlenmiştir. Ailelerin %52,4'ünün gelirinin giderine denk olduğu, çocukların %82,7'sinin kardeşi olduğu ve %14,4'ünün ailesinde obezite öyküsü bulunduğu tespit edilmiştir. Obezitenin sosyodemografik değişkenlerle ilişkisi incelenmiş, bu değişkenler ile obezite arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Çalışmamızın amacı Kars ilindeki çocukluk çağı obezitesi konusunda sorunun boyutlarını gözler önüne sermek, Kars il merkezinde yaşayan 9–10 yaş grubu çocuklarda obezite sıklığını sosyodemografik değişkenler ile incelemek ve bu bağlamda ergenlik öncesi gerekli önlemleri almaktır. Araştırmamız ile bölgede çocukluk çağı obezite sıklığına dair önemli bir kaynak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Obesity, a global epidemic, is a significant disease characterized by excess body fat and has seen a significant increase worldwide over the last 50 years. It not only affects physical appearance but also leaves negative impacts on an individual's social and psychological development. Today, more than 390 million children and adolescents aged 5-19 are overweight. This increase in the prevalence of obesity is linked to all the variables in the transition from traditional to modern living. The impact of these variables has been found to vary across geography and race. Urgent and effective strategies must be implemented to control obesity. In our study, 353 children aged 9-10 were included. 47.3% of the participants were girls and 52.7% were boys. 353 participants participated in our study, which was planned to include 1200 participants. The study population was within a 95% confidence interval. The children's height and weight were measured and their Body Mass Index (BMI) was calculated. IBM SPSS version 20 (Chicago, IL, USA) was used for the evaluations. Obesity was detected in 17.3% of the children. It was determined that 45.6% of the mothers and 53.8% of the fathers were university graduates, and 56% of the mothers and 98.3% of the fathers were employed. It was determined that 52.4% of the families' income matched their expenses, 82.7% of the children had siblings, and 14.4% had a family history of obesity. The relationship between obesity and sociodemographic variables was examined, and no statistically significant difference was found between these variables and obesity. The aim of our study was to reveal the extent of the childhood obesity problem in Kars province, to examine the prevalence of obesity in children aged 9-10 living in the Kars provincial center using sociodemographic variables, and to implement the necessary pre-adolescent measures in this context. Our research has created an important resource on the prevalence of childhood obesity in the region