Osteoartrit sürecinde menisküsteki yapısal değişikliklerin incelenmesi, immünohistokimyasal çalışma
Evaluation of meniscal structural alterations in osteoarthritis, immunohistochemical study
  1. Tez No: 963021
  2. Yazar: HALİL SAMİ POSTALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YEŞİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı diz ekleminden alınan menisküs dokusundaki inflamatuar ve fibrotik belirteçlerin immünohistokimyasal yöntemlerle belirlenerek osteoartrit gelişimi ile ilişkisini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmaya ortopedi polikliniğine diz ağrısı veya dizde kilitlenme hareket kısıtlılığı şikayetleri ile başvuran hastalardan 71 katılımcıya total diz protezi 67 katılımcıya diz artroskopisi uygulanmış olup, 104 kadın ve 34 erkek olmak üzere 138 hasta dahil edildi. Tüm hastalara ameliyat öncesinde hasta kartı oluşturuldu. Yaş, cinsiyet gibi demografik özellikleri ve ameliyat öncesi Kellgren-Lawrence skoru kayıt edildi. Artroskopi uygulanan hastalara Outerbridge sınıflaması yapıldı. Total Diz Protezi ve Diz artroskopisi sırasında menisküs örnekleri alındı. Alınan örneklerden TNF-α, IL-1β, MMP2, MMP9, α-SMA ile immünohistokimyasal olarak boyandı. Elastik lifleri değerlendirmek için örnekler Verhoeff's Elastik Van Gieson ile boyandı ve miktarı mikroskopik olarak ölçüldü. Ve histolojik olarak H-SCORE 'u hesaplandı. Bulgular: Kellgren -Lawrence skoru ile radyolojik, Outerbridge skoru ile artroskopik olarak değerlendirdiğimiz hastaların H-Score ile hesaplanan sitokin (TNF-α, IL-1β, MMP2, MMP9, α-SMA) ve elastin düzeyleri arasında IL-1β'nın istatistiksel olarak anlamlı olarak farklılaştığı diğerlerinin düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Sonuç: Diz eklemindeki osteoartrit gelişiminde inflamatuar sürecin farklı dokulardan kaynaklanabileceği ve inflamasyonun kıkırdak hasarı ile ilişkilendirilmesine rağmen, rağmen, inflamatuar sitokinler den IL-1β düzeyleri ile farklı evrelerdeki osteoartrit hastaları arasında bir ilişki olduğu görülmüştür. Osteoartrit gelişimi ile İncelediğimiz diğer sitokinler ve elastin arasında bir ilişki olmadığı görülmüştür. Farklı inflamasyon markerları ile daha fazla hastanın katılması ile yapılacak olan multidisipliner çalışmalar, osteoartrit gelişimindeki kompleks etyoloji hakkında bilgi verici olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the relationship between the development of osteoarthritis and the inflammatory and fibrotic markers in meniscus tissue obtained from the knee joint by identifying them using immunohistochemical methods. Material Method: The study included 138 patients, 104 female and 34 male, who applied to the orthopedic clinic with complaints of knee pain or locked movement, 71 of whom underwent total knee prosthesis and 67 underwent knee arthroscopy. A patient card was created for all patients before surgery. Demographic characteristics such as age and gender and preoperative Kellgren-Lawrence score were recorded. Outerbridge classification was applied to patients who underwent arthroscopy. Meniscus samples were taken during Total Knee Prosthesis and Knee Arthroscopy. The samples were stained immunohistochemically with TNF-α, IL-1β, MMP2, MMP9, α-SMA. To evaluate elastic fibers, samples were stained with Verhoeff's Elastic Van Gieson and the amount was measured microscopically. And H-SCORE was calculated histologically. Results: It was determined that there was a statistically significant difference in IL-1β levels among the cytokine (TNF-α, IL-1β, MMP2, MMP9, α-SMA) and elastin levels calculated with H-Score in the patients we evaluated radiologically with the Kellgren-Lawrence score and arthroscopically with the Outerbridge score, but there was no statistically significant difference between the levels of the others. Conclusion: Although the inflammatory process in the development of osteoarthritis in the knee joint may originate from different tissues and inflammation is associated with cartilage damage, a relationship was observed between the levels of IL-1β, an inflammatory cytokine, and osteoarthritis patients at different stages. It was observed that there was no relationship between the development of osteoarthritis and the other cytokines we examined and elastin. Multidisciplinary studies that will be conducted with the participation of more patients with different inflammation markers may be informative about the complex etiology of osteoarthritis development.