Bir iplik boyama endüstrisi atıksularının ileri arıtımı ve yeniden kullanımının değerlendirilmesi
Advanced treatment and reuse assesment of a yarn dyeing industry's wastewater
- Tez No: 963023
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA MERİÇ PAGANO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, tekstil sektöründe yoğun su tüketimi ve yüksek kirlilik yüküne sahip iplik boyama proseslerinden kaynaklanan atıksuların ileri arıtımı ve yeniden kullanımı potansiyelini değerlendirmektedir. Bu kapsamda, bir iplik boyama tesisinde uygulanan Membran Biyoreaktör (MBR) ve Ters Osmoz (TO) sistemlerinden oluşan entegre arıtma süreci, altı aylık izleme verileri doğrultusunda performans, enerji verimliliği ve maliyet parametreleri açısından analiz edilmiştir. MBR ünitesi, Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ), amonyum azotu (NH₄-N) ve ortofosfat fosforu (PO₄-P) parametrelerinde sırasıyla %60 ile %70 aralığında, %62 ve %50 oranlarında giderim sağlamış; ancak proses stabilitesi üzerinde organik yük dalgalanmalarının etkili olduğu gözlemlenmiştir. Ters ozmoz ünitesi ise ortalama 1.376 m³/gün süzüntü suyu üretimi ve 2,24 kWh/m³ özgül enerji tüketimi ile çalışmış, ancak düşük üretim periyotlarına paralel önemli derecede azaldığı gözlenmiştir. Çalışma sonunda, TO süzüntü suyunun kalitesinin yeniden kullanım kriterlerini karşıladığı, ancak sistemin sürekli ve ekonomik işletilmesi için proses kontrol parametrelerinin optimize edilmesi gerektiği belirlenmiştir. Ayrıca, TO süzüntü suyu için hesaplanan ortalama birim üretim maliyeti 16,87 TL/m³ olup, bu değer tekstil sektöründe ekonomik sürdürülebilirliği etkileyen önemli bir unsur olarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçları, tekstil endüstrisinde atıksu geri kazanımının hem çevresel hem de ekonomik boyutlarıyla değerlendirildiğinde uygulanabilir olduğunu ortaya koymakta; sürdürülebilir su yönetimi yaklaşımlarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the potential of advanced treatment and reuse of wastewater originated from yarn dyeing processes, which are known for their high water consumption and pollutant load. An integrated treatment system consisting of a Membrane Bioreactor (MBR) and Reverse Osmosis (RO) units was monitored over a six-month period and collected samples were analyzed in order to determine the treatment efficiency, energy performance and operational cost. The MBR unit demonstrated approximately between 60% and 70% of Chemical Oxygen Demand (COD), a 62% of ammonium nitrogen (NH 4 -N) and a 50% of orthophosphate phosphorus (PO 4 -P) removal efficiencies, though fluctuations in influent organic load occasionally impacted process stability. The RO unit achieved an average permeate of 1,376 m 3 /day with a specific energy consumption of 2.24 kWh/m 3 , while a notable drop in the performance was observed during low operational periods in the industry. The quality of the RO permeate met industrial reuse standards, suggesting a feasibile process reuse option. However, optimization of operational parameters remains essential to ensure the consistency between system performance and economic feasibility. The average unit cost of RO permeate was calculated to be 16.87 TRY/m 3 , highlighting a critical factor to influence the economic sustainability of reuse practices in the textile sector. Overall, the findings of this thesis demonstrate that wastewater reclamation through MBR-RO systems is a valid strategy by means of technical and economical aspects, contributing to sustainable water management in textile industry.