Genetik danışma endikasyonları olan çocukluk çağı kanserlerinde kalıtsal yatkınlığın araştırılması
Investigation of hereditary predisposition in childhood cancers with genetic counseling indications
- Tez No: 963071
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE SAYİTOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Kanser, kontrolsüz hücre bölünmesiyle ortaya çıkan ve dünya genelinde çocuk ölümlerinin başlıca nedenlerinden biri olan bir hastalık grubudur. Vakaların yaklaşık %90'ı sporadik gelişirken, çocukluk çağı kanserlerinde kalıtsal yatkınlık önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, sendromik bulguların eşlik ettiği ya da aile öyküsünde sık kanser vakaları bulunan çocuk hastaların erken dönemde belirlenmesi ve uygun genetik danışma alması, tanı ve tedavi süreçleri açısından hayati önem taşımaktadır. Görülme sıklıkları düşük olmasına rağmen, özellikle çocukluk çağında ortaya çıkan bu nadir kanserler, sınırlı etiyolojik bilgi ve tanısal belirsizlikler nedeniyle zamanında tanı almakta güçlük çekebilir ve bu durum tedavi süreçlerini olumsuz etkileyebilir. Bu tez çalışmasında, çocukluk çağı kanserlerinin genetik altyapısını aydınlatarak riskli ailelerin erken tespit edilmesi, doğru genetik danışma süreçlerine yönlendirilmesi ve tanı belirsizliklerinin azaltılarak hastaların uygun tedaviye erken dönemde erişiminin sağlanması amaçlanmıştır. Bu kapsamda toplam 17 çocukluk çağı kanser olgusu ve 44 aile bireyi çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm indeks olguların ve trio şeklinde çalışılan 3 ailenin (toplam 23 kişi) tüm ekzom dizileme (TED) analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, iki olguda (biri Hodgkin lenfoma, diğeri anaplastik ependimoma) TED'ye ek olarak RNA dizileme analizi yapılmıştır. TED analizleri sonucunda, 17 indeks olguda klinikle uyumlu olarak önceliklendirilen 19 aday gen/aday varyant belirlenmiştir. Ayrıca, olguların genomlarında klinikte olası etkisi olabilecek 40 sekonder gen/varyant da tespit edilmiştir. Ailevi segregasyon analizleri ile varyantların kalıtım modeli değerlendirilmiş, potansiyel olarak patojenik varyantlar için fonksiyonel doğrulama adımları planlanmıştır. Elde edilen verilerin, tanı süreçlerinin iyileştirilmesine,kişiselleştirilmiş tedavi stratejilerinin geliştirilmesine ve genetik danışmanlık uygulamalarının desteklenmesine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a group of diseases characterized by uncontrolled cell division and one of the leading causes of death among children worldwide. While approximately 90% of cases develop sporadically, hereditary predisposition plays a significant role in childhood cancers. Therefore, the early identification of pediatric patients who present with syndromic features or have a family history with frequent cancer cases, and providing them with appropriate genetic counseling is vital importance for accurate diagnosis and effective treatment planning. Although these rare cancers occur infrequently, especially in childhood, limited etiological knowledge and diagnostic uncertainties can delay timely diagnosis and negatively impact treatment processes. This thesis aims to elucidate the genetic background of childhood cancers, enabling the early identification of at-risk families, guiding them to appropriate genetic counseling, and reducing diagnostic uncertainties, thereby facilitating timely access to suitable treatments. In this context, a total of 17 childhood cancer cases and 44 family members were included in the study. Whole exome sequencing (WES) analyses were performed for all index cases and three families in a trio design (a total of 23 individuals). Additionally, RNA sequencing was conducted for two cases (one Hodgkin lymphoma and one anaplastic ependymoma) inconjunction with WES. As a result of the WES analyses, 19 candidate genes/ variants prioritized in line with the clinical findings were identified in 17 index cases. Furthermore, 40 secondary genes/ variants with potential clinical significance were detected across the genomes of the cases. Familial segregation analyses were performed to evaluate the inheritance patterns of these variants, and functional validation studies were planned for potentially pathogenic findings. The data obtained from this study are expected to improve diagnostic processes, contribute to the development of personalized treatment strategies,and support the implementation of genetic counseling practices.