Yöneticilerin stratejik düşünme yeteneklerinin kriz algısına etkisine yönelik bir araştırma
A research on the effect of managers' strategic thinking skills on crisis perception
  1. Tez No: 963072
  2. Yazar: BETÜL TUNÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, yöneticilerin stratejik düşünme yetenekleri ve kriz algısı kavramı arasındaki ilişkiyi incelemek ve stratejik düşünme yeteneklerinin kriz algısına olan etkisini incelemektedir. Yapılan araştırmada ilk olarak araştırmanın değişkenlerini oluşturan kavramlar için yerli ve yabancı literatürleri tarayarak açıklanmıştır. Daha sonra konu ile ilgili anket tekniğinden yararlanılarak yöneticilere yönelik anket soruları ulaştırılmıştır. Araştırma, yöneticilerin stratejik düşünme yeteneklerindeki artışın kriz algılarını da anlamlı yönde etkileyeceği hipotezine dayanmaktadır. Araştırmanın evrenini şirketlerde yönetici pozisyonunda görev alan yöneticiler oluşturmakta olup toplam 155 adet anket değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen veriler istatistik paket programı kullanılarak incelenmiş ve analiz edilmiştir. Araştırmaya katılım sağlayan yöneticilerin, anketlere vermiş oldukları cevaplara göre; stratejik düşünme yetenekleri ve kriz algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi için normallik analizi, güvenirlik analizi, T-testi, korelasyon ve regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma kapsamında elde edinilen bulgulara göre, yöneticilerin stratejik düşünme yetenekleri ve kriz algısı arasında orta düzeyde anlamlılık olduğu, yöneticilerin stratejik düşünme yeteneklerinin kriz algıları üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines the relationship between managers' strategic thinking abilities and the concept of crisis perception and the effect of strategic thinking abilities on crisis perception. In the research, firstly, the concepts that constitute the variables of the research were explained by scanning the domestic and foreign literature. Then, survey questions were sent to the managers by using the survey technique on the subject. The research is based on the hypothesis that the increase in managers' strategic thinking abilities will significantly affect their crisis perceptions. The population of the research consists of managers who hold executive positions in companies, and a total of 155 surveys were evaluated. The obtained data were examined and analyzed using the statistical package program. According to the answers given to the surveys by the managers who participated in the research; Normality analysis, reliability analysis, T-test, correlation and regression analysis were applied to examine the relationship between strategic thinking abilities and crisis perception. According to the findings obtained within the scope of the research, it was concluded that there is a medium level of significance between managers' strategic thinking abilities and crisis perception, and that managers' strategic thinking abilities have a significant effect on crisis perceptions.