Ambalaj ürünlerinde kromatografik teknikler kullanılarak genotoksik ve karsinojenik safsızlık analizleri
Analysis of genotoxic and carcinogenic impurities in packaging products using chromatographic techniques
- Tez No: 963075
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN ÖNAL, DOÇ. DR. CEM ÖNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Binay, E. (2025). Ambalaj Ürünlerinde Kromatografik Teknikler Kullanılarak Genotoksik ve Karsinojenik Safsızlık Analizleri. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Analitik Kimya ABD. Doktora Tezi. İstanbul. Bu doktora tezi, plastik katkı maddeleri için modern analitik kimya tekniklerinin uygulamalarına ilişkin kapsamlı bir araştırma sunmaktadır. Araştırma, kromatografik yöntemler ve kütle spektrometrisi yoluyla plastik antioksidanların, bisfenol bileşiklerinin ve diğer katkı maddelerinin nitel ve nicel analizlerinin gerekliliğini göstermektedir. Bu katkı maddelerinin ambalaj malzemelerinden ilaçlara ve gıda ürünlerine göçü ve potansiyel sağlık etkileri göz önüne alındığında, hassas ve güvenilir analitik metodolojilerin geliştirilmesi kritik öneme sahiptir. Bu çalışma neticesinde, plastik ambalaj malzemelerinde kullanılan plastik katkı maddelerinin ve antioksidanların ambalaj içerindeki ürüne geçiş risklerinin kapsamlı analizine odaklanmaktadır. İlaç ve gıda ambalajlarında yaygın olarak bulunan Irgafos 168, Irganox türevi antioksidanlar, oleamid, erukamid, bisfenol türevleri (A, B, C, E, F, G, M, P, S, Z) gibi bileşiklerin migrasyon davranışları ve miktarsal tayinleri, sıvı kromatografisi kuadrupol-uçuş zamanlı kütle spektrometresi (LC Q-TOF MS) gibi ileri analitik tekniklerle incelenmiştir. Metot validasyonu kapsamında doğrusallık-aralık 30,0-600,0 μg/L olarak çalışılmış, tespit limitleri (LOD: 8,5–11,0 μg/L) ve tayin limitleri (LOQ: 25,0–34,0 μg/L) belirlenmiş, kesinlik (%RSD
Özet (Çeviri)
Binay, E. (2025). Analysis of Genotoxic and Carcinogenic Impurities in Packaging Products Using Chromatographic Techniques.. İstanbul University, Institute of Health Science, Department of Analytical Chemistry. PhD Thesis. İstanbul. This doctoral thesis presents a comprehensive investigation on the applications of modern analytical chemistry techniques for plastic additives. The research demonstrates the necessity of qualitative and quantitative analyses of plastic antioxidants, bisphenol compounds, and other additives through chromatographic methods and mass spectrometry. Considering the migration of these additives from packaging materials to pharmaceuticals and food products and their potential health effects, the development of sensitive and reliable analytical methodologies is of critical importance. Consequently, this study focuses on the comprehensive analysis of migration risks of plastic additives and antioxidants used in plastic packaging materials to the products contained within the packaging. The migration behaviors and quantitative determinations of compounds commonly found in pharmaceutical and food packaging, such as Irgafos 168, Irganox-derived antioxidants, oleamide, erucamide, and bisphenol derivatives (A, B, C, E, F, G, M, P, S, Z), have been investigated using advanced analytical techniques including liquid chromatography quadrupole-time-of-flight mass spectrometry (LC Q-TOF MS). Within the scope of method validation, the linearity range was studied as 30.0-600.0 μg/L, with limits of detection (LOD: 8.5–11.0 μg/L) and limits of quantification (LOQ: 25.0–34.0 μg/L) determined. Precision (%RSD