Kronik otoimmün tiroidit hastalarında plazma ve eritrosit zarı yağ asidi profili ile tiroit fonksiyon testleri arasındaki ilişki
Relationship between plasma and erythrocyte membrane fatty acid profile and thyroid function tests in patients with chronic autoimmune thyroiditis
  1. Tez No: 963074
  2. Yazar: YAVUZ ELBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tiroit bezi, enerji metabolizmasını düzenleyen ve hormon sentezleyen önemli bir organdır. Kronik otoimmün tiroidit (Hashimoto tiroiditi), tiroit bezinin bağışıklık sistemi tarafından kademeli olarak tahrip edilmesiyle gelişen ve genellikle hipotiroidi ile sonuçlanan yaygın bir otoimmün hastalıktır. Otoimmün tiroidit patogenezinde yağ asitlerinin önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Bu çalışmada, kronik otoimmün tiroidit tanısı almış hastalarda plazma ve eritrosit zarı yağ asidi profilleri ile tiroit fonksiyon testleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Omega-3 yağ asitleri ve özellikle eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekzaenoik asit (DHA) gibi çoklu doymamış yağ asitlerinin (PUFA'lar) tiroit fonksiyonları üzerinde etki gösterdiği bilinmektedir. Bununla birlikte, bu yağ asitlerinin otoimmün tiroidit hastalarında nasıl değişiklik gösterdiği ve tiroit fonksiyonlarıyla olan ilişkisi yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışma kapsamında, 18-65 yaş aralığında kronik otoimmün tiroidit tanısı almış 63 kadın hasta ve 33 sağlıklı kadın gönüllü kontrolden oluşan çalışma grubu karşılaştırılmıştır. Katılımcıların plazma yağ asidi profili ve eritrosit zarı yağ asitleri gaz kromatografisi-kütle spektrometrisi (GC-MS) yöntemiyle ölçülmüştür. Aynı zamanda tiroit fonksiyon testleri (TSH, sT4, sT3, anti-TPO), plazma lipit profili ve diğer biyokimyasal parametreler değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre, omega-3 ve çok uzun zincirli yağ asidi (VLCFA) seviyelerinde belirgin bir azalma, omega-6 yağ asidi seviyelerinde ise artış tespit edilmiştir. Yüksek anti-TPO seviyeleri, araşidonik asit (ARA) ve çok uzun zincirli yağ asidi (VLCFA) seviyeleri ile ilişkili bulunmuştur. Eritrosit zarı yağ asitlerinin otoimmün tiroidit hastalığının şiddetini yansıtan biyobelirteçler olarak kullanılma potansiyeli de çalışmanın bulguları arasında yer almaktadır. Bu çalışma, kronik otoimmün tiroidit patogenezinde doymamış yağ asitlerinin rolüne dair önemli veriler sunmakta ve bu hastalarda lipit profili ile tiroit fonksiyon bozuklukları arasındaki ilişkiye yeni bir bakış açısı kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thyroid gland is a crucial organ responsible for energy metabolism and hormone synthesis. Chronic autoimmune thyroiditis (Hashimoto's thyroiditis) is a common autoimmune disease characterized by the gradual destruction of the thyroid gland by the immune system, often resulting in hypothyroidism. Fatty acids are believed to play an important role in the pathogenesis of autoimmune thyroiditis. This study aims to investigate the relationship between plasma and erythrocyte membrane fatty acid profiles and thyroid function tests in patients with chronic autoimmune thyroiditis. It is known that omega-3 fatty acids, particularly eicosapentaenoic acid (EPA) and docosahexaenoic acid (DHA), impact thyroid function. However, how these fatty acids change in autoimmune thyroiditis patients and their relationship with thyroid function has not been adequately explored. In this study, 63 female patients aged 18-65 diagnosed with chronic autoimmune thyroiditis were compared to 33 healthy, female control group. The plasma fatty acid profile and erythrocyte membrane fatty acids were measured using gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS). Thyroid function tests (TSH, sT4, sT3, anti-TPO), plasma lipid profile, and other biochemical parameters were also evaluated. The results showed that a significant decrease in omega-3 and very long chain fatty acids (VLCFA) fatty acid levels and an increase in omega-6 fatty acid levels were detected. High anti-TPO levels were found to be associated with high arachidonic acid and low VLCFA levels. Additionally, erythrocyte membrane fatty acids demonstrated potential as biomarkers reflecting the severity of autoimmune thyroiditis. This study provides valuable insights into the role of unsaturated fatty acids in the pathogenesis of chronic autoimmune thyroiditis. It offers a novel perspective on the relationship between lipid profiles and thyroid dysfunction in these patients.