İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin duygusal okuryazarlıkları
Emotional literacy of secondary school students
  1. Tez No: 963076
  2. Yazar: SEDA GÜNEŞ SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışmada, ilköğretim 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin duygusal okuryazarlık becerileri; empati, öz farkındalık, toplumsal beceriler ve motivasyon boyutlarında yaş, cinsiyet, sınıf, kardeş sayısı, okul türü, not ortalaması ve ebeveyn özellikleri gibi değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırma, Adana'da 894 öğrenciyle yürütülmüş ve veriler nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeliyle toplanmıştır.“Duygusal Okuryazarlık Ölçeği”kullanılarak elde edilen veriler SPSS programıyla analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, yaş değişkeni genel anlamda etkili olmazken bazı alt becerilerde farklılıklar görülmüştür. Kız öğrenciler, empati, öz farkındalık ve toplumsal becerilerde; erkek öğrenciler ise motivasyonda daha başarılıdır. 6. sınıf öğrencileri genel olarak daha yüksek becerilere sahiptir. Tek çocuklar, özel okul öğrencileri ve not ortalaması yüksek olanlar daha yüksek duygusal okuryazarlık becerileri göstermiştir. Ayrıca anne-babası birlikte olan, her iki ebeveyni hayatta olan ve anne-baba eğitim düzeyi yüksek olan öğrenciler de daha üstün becerilere sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, the emotional literacy skills of 5th, 6th, 7th and 8th grade primary school students were examined in terms of variables such as age, gender, grade, number of siblings, school type, grade point average and parental characteristics in the dimensions of empathy, self-awareness, social skills and motivation. The study was conducted with 894 students in Adana and the data were collected using the survey model from quantitative research methods. The data obtained using the“Emotional Literacy Scale”were analyzed with the SPSS program. According to the results, while the age variable was not effective in general, differences were observed in some sub-skills. Female students were more successful in empathy, self-awareness and social skills, while male students were more successful in motivation. 6th grade students have higher skills in general. Only children, private school students and those with higher grade point averages showed higher emotional literacy skills. In addition, students whose parents were together, both parents were alive, and students with higher levels of parental education also had higher skills.