Bir toplumsal hareket olarak müslüman kardeşler
Muslim brothers as a social movement
  1. Tez No: 963096
  2. Yazar: SEFA ARAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ESRA DANACIOĞLU TAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Mısır'daki Müslüman Kardeşler Örgütü'nün Hüsnü Mübarek yönetimi altındaki gelişimi politik olanak teorisi (Political Opportunity Structure) bağlamında incelenmiştir.1928 yılında Hasan el- Benna tarafından kurulan Müslüman Kardeşler, Mısır'ın siyasal ve sosyal ortamının da etkisiyle uzun yıllar siyasi düzenin dışında konumlanmış ve siyasi gücü elde etmek yerine toplumun aşağıdan yukarıya ıslah edilmesi gerektiği düşüncesini benimsemiştir. Örgütün siyasi partilere ve seçim siyasetine mesafeli tutumu, 1980'li yılların başından itibaren bir dönüşüm sürecine girmiştir. Bu dönüşümün en somut örneği ise 2010 yılında Hüsnü Mübarek'in istifası sonrası başlayan yeni dönemde örgütün kendi siyasi partisi ile seçimlere katılmasıdır. Nitekim kısa bir dönem olsa da bu adım örgütü Mısır'da iktidara taşımıştır. Örgütün, Hüsnü Mübarek'in otuz yıl süren iktarı döneminde ortaya çıkan farklı politik fırsatları yorumlaması ve hareketin hedefleri doğrultusunda değerlendirmesi, incelenen dönemdeki dönüşüm üzerinde belirleyici rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the development of the Muslim Brotherhood in Egypt under Hosni Mubarak's rule is examined in the context of the Political Opportunity Structure. Founded by Hassan al-Banna in 1928, the Muslim Brotherhood has been positioned outside the political order for many years due to Egypt's political and social environment and has adopted the idea that society should be reformed from the bottom up instead of acquiring political power. The organization's distant stance towards political parties and electoral politics began to transform in the early 1980s. The most concrete example of this transformation is the organization's participation in elections with its own political party in the new period that started after the resignation of Hosni Mubarak in 2010. Although this move brought the organization to power for a brief period, it marked a significant turning point. The organization's interpretation of the different political opportunities that emerged during Hosni Mubarak's thirty-year rule and its utilization of them in line with the movement's goals played a decisive role in the transformation of the period under review.