Fibrotik akciğer hastalıklarında toraks BT görüntülerinin segmente edilmesi ile elde edilen total akciğer hacmi değerinin prognostik rolü
Prognostic role of total lung volume value obtained by segmenting thorax CT images in fibrotic lung diseases
- Tez No: 963098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL SATICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç: Fibrotik akciğer hastalıkları, klinik seyrinin öngörülmesi zor olan ve prognozları kötü seyreden interstisyel akciğer hastalıklarıdır. Bu hastalıklarıda sağ kalımın öngörülmesi, hasta yönetiminin planlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Günümüzde fibrotik akciğer hastalıklarında sağkalımın en önemli belirleyicisi olan solunum fonksiyon testi (SFT) parametreleri hasta yaşından ve hasta-SFT uyumundan belirgin olarak etkilenebilmektedir. Bu durum, hasta uyumundan bağımsız olarak pulmoner fonksiyonları değerlendirebilen ve solunum fonksiyonlarının dinamik ölçümlerine ek olarak statik ölçümlerini de içeren yeni değerlendirme yöntemlerine olan ihtiyacı artırmaktadır. Bu çalışmada, toraks bilgisayarlı tomografisinden hesaplanan total akciğer hacmi (TLCBT) ile sağkalım arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 2015–2023 yılları arasını kapsayan retrospektif kohort çalışmamızda, hastanemizde İPF veya PPF tanısı almış, tanı anında toraks BT ve SFT verileri bulunan 143 hasta değerlendirildi. BT görüntüleri 3D Slicer programı ile analiz edilerek her hastanın TLCBT değeri hesaplandı. Sağkalımı etkileyen faktörleri değerlendirmek amacıyla tek değişkenli ve çok değişkenli Cox regresyon analizi yapıldı. Aralarında yüksek korelasyon (r> 0,6) bulunması nedeni ile FVC%, DLCO% ve TLCBT için ayrı ayrı sağkalım modelleri oluşturuldu. Bulgular: Çalışma popülasyonunun ortalama yaşı 65 ± 9 olup, %78'i erkekti. Hastaların %64'ünde en az bir komorbidite vardı ve en sık görülen komorbidite hipertansiyondu (%36). Hastaların %45'i İPF %55'i PPF tanısı aldı. Ortalama TLCBT değeri 3,38 ± 1,19 litre, FVC değeri %72 olarak hesaplandı. Takip süresince 61 (%42) hastada ölüm gelişti. Cox regresyon analizine göre TLCBT (HR = 0.68, %95 GA: 0.52–0.88, p = 0.005), FVC% (HR = 0.95, %95 GA: 0.93–0.97, p < 0.001) ve DLCO%'ya (HR = 0.95, %95 GA: 0.93–0.97, p < 0.001) benzer şekilde sağkalımın bağımsız bir belirleyicisi olarak bulundu. Sonuç: TLCBT, fibrotik akciğer hastalarında sağkalımı öngörmede güçlü ve bağımsız bir belirteç olarak öne çıkmaktadır. Toraks BT görüntüleri ile total akciğer volumu elde edilebilmesi, TLCBT'yi özellikle ölçümün zor olduğu ileri yaş fibrotik akciğer hastalığı tanılı hasta gruplarında değerli bir prognostik araç haline getirebilir. Bu bulgular, klinik değerlendirmede TLCBT'nin rutin kullanımı için ileri çalışmalara temel teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Fibrotic lung diseases are a subgroup of interstitial lung diseases (ILDs) characterized by poor prognosis and unpredictable clinical course. Predicting survival in these patients is of great importance for appropriate management and clinical decision-making. Currently, pulmonary function test (PFT) parameters are the most widely used predictors of survival in fibrotic lung diseases; however, they are significantly affected by patient age and cooperation. This limitation highlights the need for novel assessment methods that can evaluate pulmonary function independently of patient effort and incorporate not only dynamic but also static measurements. This study aimed to investigate the relationship between total lung capacity measured from thoracic computed tomography (TLCCT) and survival. Materials and Methods: In this retrospective cohort study covering the years 2015–2023, a total of 143 patients diagnosed with idiopathic pulmonary fibrosis (IPF) or progressive pulmonary fibrosis (PPF) at our hospital and who had available thoracic CT and PFT data at the time of diagnosis were included. CT images were analyzed using the 3D Slicer software to calculate the TLCCT value for each patient. To identify factors associated with survival, both univariate and multivariate Cox regression analyses were performed. Due to high correlations (r > 0.6) among TLCCT, FVC%, and DLCO%, separate survival models were constructed for each variable. Results: The mean age of the study population was 65 ± 9 years, and 78% were male. At least one comorbidity was present in 64% of the patients, with hypertension being the most common (36%). IPF was diagnosed in 45% of patients, and PPF in 55%. The mean TLCCT was 3.38 ± 1.19 liters, and the mean FVC was 72%. During follow-up, 61 patients (42%) died. According to Cox regression analysis, TLCCT (HR = 0.68, 95% CI: 0.52–0.88, p = 0.005), FVC% (HR = 0.95, 95% CI: 0.93–0.97, p < 0.001), and DLCO% (HR = 0.95, 95% CI: 0.93–0.97, p < 0.001) were all identified as independent predictors of survival. Conclusion: TLCCT appears to be a strong and independent predictor of survival in patients with fibrotic lung disease. The ability to derive total lung volume from thoracic CT images may render TLCCT a valuable prognostic tool, particularly in elderly patients for whom functional assessment is challenging. These findings support the potential utility of TLCCT in routine clinical evaluation and warrant further prospective studies.