Egzersiz bağımlılığı, sosyal görünüş kaygısı ve öz güven arasındaki ilişkilerin fitness salonuna düzenli katılım açısından incelenmesi
An examination of the relationships between exercise addiction, social appearance anxiety, and self-confidence in terms of regular attendance at fitness centers
  1. Tez No: 963099
  2. Yazar: AYBUKE BÜYÜKPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ NAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Erzurum ilinde düzenli olarak fitness merkezine devam eden bireylerin egzersiz bağımlılığı, sosyal görünüş kaygısını ve öz güven düzeylerini demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Yöntem: Bu araştırmada ilişkisel tarama modeline dayalı açıklayıcı bir nicel araştırma deseni benimsenmiştir. Araştırma, nedensel olmayan karşılaştırmalara ve değişkenler arası ilişkilerin belirlenmesine odaklandığı için betimsel ve karşılaştırmalı analizlerin bir arada kullanıldığı nedensel karşılaştırma ve korelasyonel desen özellikleri taşımaktadır. Araştırma kapsamında en az üç ay düzenli olarak fitness salonuna devam eden bireylere (260 erkek, 97 kadın) egzersiz bağımlılığı, sosyal görünüş kaygısı ve öz güven ölçekleri uygulatılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş olup t testi, ANOVA ve Pearson korelasyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular: Araştırma sonuçlarına göre, medeni durum ve cinsiyet değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı farka rastlanmamasına karşın, Mezuniyet yaş, meslek, sporculuk durumu, spor yapma zamanı, süresi ve nedeni değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklara rastlanmıştır. Diğer yandan Egzersiz bağımlılığının sosyal görünüş kaygısı ve öz güven ile pozitif yönde ilişkili olduğu, sosyal görünüş kaygısı ile özgüven düzeyi arasında negatif yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Düzenli egzersizin bireylerin psikolojik iyi oluşları üzerinde olumlu etkileri olabileceğini, ancak bu davranışın kontrolsüz hale geldiğinde egzersiz bağımlılığına dönüşebileceğini ortaya koymaktadır. Aynı zamanda, sosyal görünüş kaygısının egzersiz motivasyonu üzerinde hem destekleyici hem de baskılayıcı bir etki yaratabildiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine whether exercise addiction, social appearance anxiety, and self-esteem levels of individuals who regularly attend fitness centers in Erzurum differ according to their demographic characteristics Methods: This study adopts an explanatory quantitative research design based on the relational screening model. As the research focuses on non-causal comparisons and the identification of relationships between variables, it exhibits characteristics of both causal-comparative and correlational designs, utilizing descriptive and comparative analyses concurrently. Within the scope of the study, individuals (260 males and 97 females) who have been regularly attending fitness centers for at least three months were administered scales measuring exercise addiction, social appearance anxiety, and self-confidence. The data were found to be normally distributed, and statistical analyses including t-tests, ANOVA, and Pearson correlation were conducted." Results: According to the research findings, no statistically significant differences were found in relation to marital status and gender. However, statistically significant differences were observed based on graduation, age, occupation, athletic background, time, duration, and purpose of exercise. Furthermore, exercise addiction was found to be positively correlated with both social appearance anxiety and self-confidence, while social appearance anxiety and self-confidence were negatively correlated. Conclusion: The findings suggest that regular exercise may have positive effects on individuals' psychological well-being; however, when this behavior becomes uncontrolled, it can lead to exercise addiction. Additionally, it can be argued that social appearance anxiety may have both a motivating and inhibiting influence on individuals' exercise motivation.