Batı Anadoluda yetişen lathyrus L. türlerinin tohum proteinleri üzerinde kemotaksonomik araştırmalar
Chemotaxonomics studies on the seed proteins of lathyrus L. (leguminosae) species in west Anatolia
  1. Tez No: 96310
  2. Yazar: BAHİRE EKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN EVREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
II ÖZET Doktora Tezi BATI ANADOLU'DA YETİŞEN LATHYRUS L.(Leguminosae) TÜRLERİNİN TOHUM PROTEİNLERİ ÜZERİNDE KEMOTAKSONOMİK ARAŞTIRMALAR Bahire EKEN Fırat Üniversitesi FEN Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı (2000,Sayfa :87) Değişik habitatlardan toplanmış 21 türe ait 51 taksonun tohum proteinleri SDS PAGE tekniği ile analiz edilmiştir. Elde edilen protein bant örnekleri sayısal taksonomik metotlar kullanılarak önce evrimsel taksonomik sonra da fenetik taksonomik anilizlere tabi tutulmuştur. Protein moleküllerine dayandırılarak yapılan sınıflama Lahtyrus'un morfolojik ve anatomik verilere dayanılarak yapılan geleneksel infragenerik sınıflamalarından tamamen değişik bir evrimsel hipoteze sahip olduğunu göstermiştir. Fenetik metotlara göre yapılan sınıflamadan elde edilen sonuçlar evrimsel metotlara göre yapılan sınıflamaya nazaran morfolojik verilere dayandırılarak yapılan geleneksel taksonomik sınıflamalara daha çok benzerlik gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca bu çalışmada yapılan evrimsel ve fenetik sınıflamaların yüksek benzerlikseviyelerinde birbirlerine bir dereceye kadar seksiyon bazında benzerlik gösterdikleri elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : SDS-PAGE, tohum proteinleri, fılogenetik sınıflama, fenetik sınıflama, Lathyrus, Türkiye.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Ph.D. Thesis CHEMOTAXONOMIC STUDIES ON THE SEED PROTEINS OF LATHYRUSL. (Leguminosae) SPECIES IN WEST ANATOLIA Bahire EKEN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology (2000, Page :87) Seed proteins of 5 1 taxa belonging to the 21 species of Lathyrus were analyzed by using SDS-PAGE method. The protein band patterns obtained were evaluated by using numerical analysis techniques according to the evolutionary taxonomic methods. According to the evolutionary findings, phylogenetic hypothesis did not show any similarities to the traditional classifications of Lathyrus based on morphological data. Phenetic classifications of Lathyrus show more similarities to the traditional classification rather than to the phylogenetic classification. On the other hand, at the higher similarity levels, infrageneric classification of Lathyrus obtained from phylogenetic and phenetic classificationsshowed more similarities in this study. KEY WORDS : SDS - PAGE, seed proteins, phylogenetic classification, phenetic classification, Lathyrus, Turkey.