The mediating role of job satisfaction in the relationship between emotional intelligence and organizational commitment: A study in the manufacturing sector in Jordan
Duygusal zeka ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide iş tatmininin aracılık rolü: Ürdün'deki imalat sektöründe bir araştırma
- Tez No: 963137
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA TÜRKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezdeki temel amaç, Duygusal Zeka'nın (DZ) Örgütsel Bağlılığı (ÖB) nasıl etkilediğini ve İş Tatmininin (İT) bu ilişkide önemli bir aracı olarak hizmet edip etmediğini incelemektir. Ürdün'deki çok sayıda imalat firmasından toplam 411 çalışan çalışmaya katılmıştır. Araştırmada, DZ, ÖB ve İT'ni ölçmek için doğrulanmış ölçekler kullanan nicel bir metodoloji uygulanmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi, regresyon analizi ve Hayes PROCESS Makro (Model 4) aracılığıyla aracılık analizini içeren SPSS 30.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, DZ'nın hem İT hem de ÖB üzerinde önemli ve olumlu bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Daha yüksek DZ seviyelerine sahip çalışanların, ÖB'ları ve İT'leri artmaktadır. Dahası, İT'nin DZ ve ÖB arasındaki ilişkiye kısmen aracılık ettiği bulunmuştur, bu da DZ seviyesi yüksek çalışanların işlerinden daha tatmin olduklarını ve bu da kuruluşlarına daha güçlü bir bağlılık sağladıklarını göstermektedir. Çalışma, DZ ve İT'nin ÖB'lığı teşvik etmedeki önemini destekleyen ampirik kanıtlar sağlayarak mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır. Sonuçlar, kuruluşların hedefli eğitim programları aracılığıyla çalışanların DZ'sını artırma ve İT'ni artırabilecek işyeri politikaları geliştirme ihtiyacını vurgulamaktadır ve bunu yaparak şirketler örgüte daha bağlı bir iş gücü yetiştirebilir.
Özet (Çeviri)
The primary objective is to examine how Emotional Intelligence (EI) influences Organizational Commitment (OC) and whether Job Satisfaction (JS) serves as a significant mediator in this relationship. A total of 411 employees from numerous manufacturing firms in Jordan participated in the study. The research utilized a quantitative methodology, employing validated scales to measure EI, JS, and OC. Data were analyzed using SPSS 30.0, incorporating descriptive statistics, correlation analysis, regression analysis, and mediation analysis through Hayes' PROCESS Macro (Model 4). Findings revealed that EI has a significant and positive impact on both JS and OC. Employees with higher EI levels demonstrated greater JS, which in turn enhanced their OC. Furthermore, JS was found to partially mediate the relationship between EI and OC, indicating that the positive effect of EI on OC operates through increased JS. This suggests that emotionally intelligent employees experience higher JS, which in turn strengthens their commitment to the organization. The study contributes to existing literature by providing empirical evidence supporting the importance of EI and JS in fostering OC. The results emphasize the need for organizations to enhance EI of the employees through targeted training programs and to develop workplace policies that could enhance JS. By doing so, companies can foster a more committed workforce.