Algılanan stres düzeyi ile işgören motivasyonu arasındaki ilişkide iş tatmininin aracılık rolü: 5 yıldızlı otel işletmeleri örneği
The mediating role of job satisfaction in the relationship between perceived stress level and employee motivation: Example of 5 star hotel businesses
- Tez No: 715897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK MURAT KOÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çalışan bireyleri en çok etkileyen kavramlar arasında stres, motivasyon ve iş tatmini gelmektedir. Hizmet sektörü içerisinde bulunan otel işletmelerinde bu durum daha da önemlidir. Çünkü stres çalışanın performansını ve verimliliğini düşürmekte bundan dolayı da sunmuş olduğu hizmetin kalitesini etkilemektedir. Stres ayrıca çalışanların motivasyonlarını ve iş tatminlerini de olumsuz etkilemektedir. Motivasyon seviyesini arttırabilmek için stresin azaltılması gerekmektedir. Bireylerin yapmış oldukları işten tatmin olmaları motivasyonlarını arttırabilir. Bu araştırma, otel işletmeleri çalışanlarının algılanan stres ile işgören motivasyon arasındaki ilişkide iş tatmininin aracı rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma Türkiye'nin en önemli destinasyonlarından biri olan Bodrum'daki 5 yıldızlı otel çalışanları üzerine uygulanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplamak için anket tekniğinden faydalanılmıştır. Anketler Temmuz-Ekim 2020 tarihleri arasında uygulanmıştır. Toplamda 462 anket değerlendirilmiş, elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Frekans, regresyon, korelasyon analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar neticesinde algılanan stres, işgören motivasyonunu (,-320, p=,000) ve iş tatminini (-,263, p=,000) anlamlı ve negatif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca iş tatmininin işgören motivasyonuna (,608, p=,000) anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisi söz konusudur. Araştırmanın sonucunda algılanan stres ile işgören motivasyonu arasında iş tatmininin kısmi aracılık etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stress, motivation and job satisfaction are among the concepts that most affect working individuals. This is even more important in hotel businesses in the service sector. Because it reduces the performance and productivity of the employee and therefore affects the quality of the service it provides. Stress negatively affects the motivation and job satisfaction of employees. In order to increase the level of motivation, it is necessary to reduce stress. Individuals' satisfaction with their work can increase their motivation. This research aims to determine the mediating role of job satisfaction in the relationship between the perceived stress of hotel employees and employee motivation. The research was applied to the employees of a 5-star hotel in Bodrum, one of the most important destinations in Turkey. Quantitative research method was used in the study. Questionnaire technique was used to collect data. The surveys were administered between July and October 2020. A total of 462 questionnaires were evaluated and the data obtained were analyzed in the SPSS program. Frequency, regression and correlation analyzes were performed. As a result of the results obtained, it was concluded that perceived stress affects employee motivation (.-320, p=.000) and job satisfaction (-.263, p=.000) in a significant and negative way. In addition, job satisfaction has a significant and positive effect on employee motivation (.608, p=.000). As a result of the research, it was determined that there is a partial mediation effect of job satisfaction between perceived stress and employee motivation.