Acil serviste akut miyokard infarktüsü tanısı konulan hastalarda FIB-4 skorunun majör kardiyak kötü sonlanım ve mortalite ile ilişkisi
The relationship between the fibrosis-4 (FIB-4) score, major adverse cardiac events, and mortality in patients diagnosed with acute myocardial infarction in the emergency department
  1. Tez No: 963141
  2. Yazar: MEHMET GÖRÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM SATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Acil Serviste Akut Miyokard İnfarktüsü Tanısı Konulan Hastalarda FIB-4 Skorunun Majör Kardiyak Kötü Sonlanım ve Mortalite ile İlişkisi Amaç: Bu çalışmanın amacı acil serviste akut miyokard enfaktüsü (AMI) tanısı alarak koroner anjiyografi (KAG) yapılan hastalarda Fibrosiz-4 (FIB-4) skorunun majör kardiyak kötü sonlanımları (MACE) ve mortalite ile ilişkisini araştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Çalışmaya 01 Mayıs 2023 ve 29 Şubat 2024 tarihleri arasında acil serviste ST segmenti elevasyonu olan miyokard enfaktüsü (STEMI) ve ST segmenti elevasyonu olmayan miyokard enfaktüsü (NSTEMI) tanısı alarak KAG yapılan ve verilerine tam olarak ulaşılabilen 1017 hasta dâhil edildi. Çalışmaya dâhil edilen hastalarının demografik ve klinik özellikleri, kan hemogram, biyokimya ve kardiyak enzim seviyeleri, koroner anjiografi sonucu, FIB-4 skoru, hastane içi sonlanımları, hastane yatış süreleri ve 30 gün içinde gelişen MACE standart veri formuna kaydedildi. Bununla birlikte hastaların yatışıyla birlikte ekokardiyografide sol ventrikül ejeksiyon fraksiyon (LVEF) yüzdeleri ve uygulanan tedavi yöntemleri (medikal tedavi, perkütan translüminal koroner anjiyoplasti (PTCA), koroner anjio by-pass greft (KABG)) bilgi kayıt evrağına işlendi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastalar %40'ı grup 1 (düşük riskli fibrozis), % 36,8'i grup 2 (orta riskli fibrosiz) ve %23,2'si grup 3 (yüksek riskli fibrosiz) idi.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between the Fibrosis-4 (FIB-4) Score, Major Adverse Cardiac Events, and Mortality in Patients Diagnosed with Acute Myocardial Infarction in the Emergency Department Introduction: The aim of this study is to investigate the relationship between the Fibrosis-4 (FIB-4) score, major adverse cardiac events (MACE), and mortality in patients who underwent coronary angiography (CAG) after being diagnosed with acute myocardial infarction (AMI) in the emergency department (ED). Materials and Methods: A total of 1017 patients, who were diagnosed with ST-segment elevation myocardial infarction (STEMI) and non-ST-segment elevation myocardial infarction (NSTEMI) in the ED and underwent CAG between May 1, 2023, and February 29, 2024, with complete clinical data, were included in the study. The demographic and clinical characteristics, complete blood count, biochemistry, and cardiac enzyme levels, CAG results, FIB-4 score, in-hospital outcomes, hospital stay duration, and MACE within 30 days were recorded in a standardized data form. Additionally, left ventricular ejection fraction (LVEF) percentages measured via echocardiography upon admission and treatment methods applied (medical therapy, percutaneous transluminal coronary angioplasty [PTCA], coronary artery bypass grafting [CABG]) were documented. Results: Of the patients, 40% were in group 1 (low-risk fibrosis), 36.8% in group 2 (moderate-risk fibrosis), and 23.2% in group 3 (high-risk fibrosis).