Fuzzy sayı dizilerinin istatistiksel yakınsaklığı ve bazı eşitsizlikler
Statistical convergence of fuzzy number sequences and some inequalities
- Tez No: 963148
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDUSİ KAYADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın amacı açıklanarak araştırmanın hangi gerekçelerle yapıldığı ve literatürdeki yerinin ne olduğu ifade edilmiştir. İkinci bölümde, sonraki bölümlerin anlaşılabilirliğini sağlamak amacıyla temel kavram, tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, fuzzy kümeler, fuzzy sayılar ve fuzzy sayı dizileri ele alınmış, bu kavramların matematiksel altyapısı ve özellikleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise fuzzy sayı dizilerinde yakınsaklık ve istatistiksel yakınsaklık kavramları detaylı bir şekilde tanımlanmış; ayrıca bu kavramların genişletilmiş türleri üzerine açıklamalar yapılmıştır. Beşinci bölümde, fuzzy dizi sınıfları tanıtılarak, neredeyse fark dizilerinin yakınsaklığı incelenmiş ve bu fark dizileri arasında oluşan kapsama ilişkileri analiz edilmiştir. Çalışma genel hatlarıyla teorik bir temele dayanmakta olup ilgili alan literatürüne katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. In the first part, the purpose of the study is explained, the reasons for which the research was conducted and its place in the literature are stated. In the second chapter, basic concepts, definitions and theorems are included in order to ensure the comprehensibility of the following chapters. In the third chapter, fuzzy sets, fuzzy numbers and fuzzy number sequences are discussed and the mathematical background and properties of these concepts are explained. In the fourth chapter, the concepts of convergence and statistical convergence in fuzzy number sequences are defined in detail; also, explanations are made on extended types of these concepts. In the fifth section, classes of fuzzy sequences are introduced, the convergence of almost difference sequences is investigated and the coverage relations between these difference sequences are analyzed. The study is generally based on a theoretical basis and aims to contribute to the relevant field literature.