İşçi arılarda (apis mellifera L.) ömür uzunluğu üzerine mevsim ve genotipin etkisi
The effect of season and genotype on life length in worker bees (apis mellifera L.)
- Tez No: 963160
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL UÇAK KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma ile, işçi arıların ömür uzunluğu üzerine mevsim (bahar, yaz ve sonbahar) ve genotipin (Muğla Ekotipi ve Karniyol ırkı) etkisi belirlenmiştir. Bu amaçla her genotipten 3'er koloniden Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım ayında çıkmak üzere olan kapalı yavrulu çerçeve inkübatörde tutularak (340C) çıkışları sağlanmıştır. Çıkıştan yapan 0-12 saatlik yaştaki işçi arıların göğüs kısmı ana arı boyama kalemi ile boyanmıştır. Boyanan yaklaşık 500'er adet işçi arı kendi kolonisine geri verilmiştir. Daha sonra haftada bir boyalı işçi arılar sayılmıştır. Bahar aylarında Karniyol grubunda 1541 işçi arıdan 1, 2, 3, 4, 5. haftanın sonunda sırasıyla; %35,4; %20,6; %10,3; %2,4 ve %0,52'si Muğla grubunda ise 1222 işçi arıdan 1, 2, 3, 4, 5. haftanın sonunda sırasıyla; %36,8; %18,1; %8; %2,9 ve %0,50'si hayatta kalmıştır. Yaz aylarında yetişen işçi arılarda Karniyol grubunda 1, 2, 3 ve 4. haftanın sonunda sırasıyla; %38; %24,9; %11,1; %0,60 ve Muğla grubunda %47,1; %34,7; %11,0; %0,32'si sonbaharda yetişen işçi arıların Karniyol grubunda 1, 2, 3, 4. haftanın sonunda sırasıyla %50,5; %30,8; %1,9; %0,29; Muğla grubunda sırasıyla; %63,5; %33,7; %2,9; %0,10 hayatta kalmıştır. Sonuçta, işçi arıların mevsime bağlı olmaksızın hemen yarısı ilk haftanın sonunda hayatını kaybetmiş, bahar aylarındaki işçi arıların ömür uzunluğu yaz ve sonbahar arılarına göre daha uzun olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of season (spring, summer and autumn) and genotype (Muğla Ecotype and Carniolan race) on the lifespan of worker bees were determined. For this purpose, 3 colonies from each genotype were kept in closed frame incubators (340C) with brood about to hatch in April, May, June, July, August, September, October and November and their hatching was ensured. The thorax of worker bees aged 0-12 hours that emerged were painted with queen bee painting pen. Approximately 500 painted worker bees were returned to their own colony. Then, painted worker bees were counted once a week. In the spring, in the Carniolan group, out of 1541 worker bees at the end of the 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th weeks, respectively; 35.4%, 20.6%, 10.3%, 2.4% and 0.52%; and in the Muğla group, out of 1222 worker bees at the end of the 1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th weeks, respectively; 36.8%, 18.1%, 8%, 2.9%, and 0.50% survived. Among worker bees raised in the summer months, 38%, 24.9%, 11.1%, and 0.60% survived at the end of the 1st, 2nd, 3rd, and 4th weeks in the Carniolan group, and 47.1%, 34.7%, 11.0%, and 0.32% survived in the Muğla group. Among worker bees raised in the autumn months, 50.5%, 30.8%, 1.9%, and 0.29% survived at the end of the 1st, 2nd, 3rd, and 4th weeks in the Carniolan group, and 63.5%, 33.7%, 2.9%, and 0.10% survived at the end of the first week, respectively. Consequently, regardless of the season, almost half of the worker bees died by the end of the first week, and the lifespan of worker bees raised in the spring months was longer than that of summer and autumn bees.