Caz'ın dönüşümünde bir lider: Art Blakey ve Hard bop döneminin incelenmesi
A leader in the transformation of jazz: A study of art Blakey and the Hard bop era
  1. Tez No: 963174
  2. Yazar: BURAK BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, modern caz davulculuğunun öncülerinden biri olan Art Blakey'nin müzikal kimliğini, grup liderliğini ve caz tarihine damga vuran Hard Bop akımına katkılarını çok yönlü bir yaklaşımla incelemektedir. 1950'li ve 1960'lı yıllar boyunca caz müziğinde önemli bir figür olarak öne çıkan Blakey, yalnızca teknik becerileriyle değil, aynı zamanda sanatsal vizyonu ve eğitici kimliğiyle de caz dünyasında özgün bir konum edinmiştir. Blakey'nin müziği, swing ve latin ritimleri gibi farklı ritmik yaklaşımlarla biçimlenirken, doğaçlama anlayışı ve baget tutuş teknikleri gibi teknik detaylarla da dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, Blakey'nin davul üzerindeki ifadesi ve yenilikçi çalım tarzı, yalnızca performans düzeyinde değil aynı zamanda kültürel, pedagojik ve tarihsel bağlamda da kapsamlı biçimde ele alınmıştır. Blakey'nin liderliğinde kurulan ve zamanla bir caz okuluna dönüşen Jazz Messengers grubu, Hard Bop akımının hem temsilcisi hem de taşıyıcısı olmuş, bu akımın geniş kitlelere ulaşmasında belirleyici bir rol üstlenmiştir. Grubun müzik endüstrisindeki etkisi ve bu etkinin kapsamı ayrıca bu çalışma içerisinde detaylı biçimde incelenmiştir. Blakey, grup içi disipline verdiği önem ve genç müzisyenlere sunduğu gelişim alanlarıyla, bir liderden çok mentör ve eğitici kimliğiyle öne çıkmıştır. Jazz Messengers grubundan çıkan birçok müzisyen, daha sonraki dönemlerde caz dünyasında önemli isimler haline gelmiş ve bu yönüyle grup, pedagojik bir model olarak caz tarihinde benzersiz bir işlev üstlenmiştir. Çalışma kapsamında yalnızca Blakey'nin teknik becerileri değil, aynı zamanda grup içi dinamikleri nasıl yönettiği, müziği nasıl yapılandırdığı ve cazı bir ifade aracı olarak nasıl konumlandırdığı da incelenmiştir. Blakey'nin Afro-Amerikan müzikal mirasa olan bağlılığı, ritmik kökenleri sahiplenme biçimi ve müzik aracılığıyla kültürel bir duruş sergilemesi, onun caz tarihindeki konumunu daha da anlamlı kılmaktadır. Bu özellikleri, Blakey'nin sadece bir müzisyen değil, aynı zamanda kültürel bir sembol olarak da tanımlanmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda, Blakey'nin sanatsal üretimi yalnızca estetik bir tercih değil, aynı zamanda toplumsal ve kültürel bir aktarıma da hizmet etmektedir. Bu tez, hem bireysel müzikal kimlik hem de kolektif müzik üretimi açısından Art Blakey'nin caz müziğine sunduğu katkıları disiplinlerarası bir yaklaşımla değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Teknik analizlerin yanı sıra tarihsel ve sosyokültürel çerçevede yapılan değerlendirmeler sayesinde, Hard Bop döneminin gelişim süreci daha bütüncül bir perspektifle ele alınmıştır. Blakey'nin grup liderliği anlayışı, swing kalıplarına kattığı yenilikler, doğaçlama diline özgü karakteristik unsurlar ve pedagojik yaklaşımı, bu çalışmanın temel inceleme alanları arasında yer almaktadır. Bu açıdan çalışma, müzikal tekniklerin ötesine geçerek Blakey'nin sanat anlayışının çok boyutlu yönlerini kapsamlı biçimde ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu tez, Art Blakey'nin müzikal liderliğini, yenilikçi davul anlayışını ve Jazz Messengers aracılığıyla ortaya koyduğu eğitsel vizyonu detaylı biçimde ortaya koyarak, caz literatürüne hem tarihsel hem de uygulamalı düzeyde özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the musical identity, band leadership, and contributions of Art Blakey, one of the pioneers of modern jazz drumming, and a key figure in the Hard Bop movement that left a significant mark on jazz history, through a multifaceted approach. Emerging as an important figure in jazz during the 1950s and 1960s, Blakey distinguished himself not only through his technical skills but also with his artistic vision and educational role, establishing a unique position in the jazz world. His music is shaped by diverse rhythmic approaches such as swing and Latin rhythms, and is notable for technical details like his improvisational style and drumstick grip techniques. This study comprehensively explores Blakey's expression and innovative playing style on the drums, not only at the performance level but also in cultural, pedagogical, and historical contexts. The Jazz Messengers, established under Blakey's leadership and later becoming a jazz school of sorts, became both a representative and carrier of the Hard Bop movement, playing a decisive role in bringing this movement to wider audiences. The study also examines in detail the band's influence and scope within the music industry. Blakey stood out more as a mentor and educator than a mere leader, emphasizing discipline within the group and providing development opportunities for young musicians. Many musicians who emerged from the Jazz Messengers later became prominent names in the jazz world, and in this sense, the group served a unique pedagogical role in jazz history. The study investigates not only Blakey's technical skills but also how he managed group dynamics, structured music, and positioned jazz as a means of expression. His commitment to African American musical heritage, his embrace of rhythmic roots, and his cultural stance through music further deepen his significance in jazz history. These qualities define Blakey not only as a musician but also as a cultural symbol. In this context, Blakey's artistic production serves not only an aesthetic choice but also social and cultural transmission. This thesis aims to evaluate Art Blakey's contributions to jazz music from both individual musical identity and collective music production perspectives with an interdisciplinary approach. Thanks to technical analyses as well as historical and socio-cultural evaluations, the development process of the Hard Bop era is addressed with a more holistic perspective. Blakey's band leadership style, innovations added to swing patterns, characteristic elements of his improvisational language, and pedagogical approach are among the primary areas of investigation in this study. In this regard, the study goes beyond musical techniques to comprehensively reveal the multifaceted aspects of Blakey's artistic understanding. In conclusion, this thesis presents Art Blakey's musical leadership, innovative drumming approach, and educational vision through the Jazz Messengers in detail, offering an original contribution to the jazz literature at both historical and applied levels.