Türkiye'de vergilerin ekonomik suçlar üzerindeki etkisi
The impact of taxes on economic crimes in Turkey
  1. Tez No: 963176
  2. Yazar: KÜBRA BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN HOTUNLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüzün en önemli toplumsal olaylarından biri hiç şüphesiz suçtur. Dünya'nın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de suçun topluma, ekonomiye, kültüre ve dış ilişkilere olan etkisi gün geçtikçe olumsuz yönde değişmektedir. Ülkemizde de gün geçtikçe suç oranları artmaktadır. Bu değişimin altında yatan sebepleri, çözümlerini anlayabilmek için suç kavramını oldukça iyi anlamak gerekmektedir. Elbette ki suç kavramını yalnızca iktisat bilimiyle açıklamak mümkün değildir. Suç kavramı tek bir tanıma sığmayacak kadar karmaşık ve derin bir olgudur. Günümüzde Türkiye'de ve diğer ülkelerde suç başlığı altında suçun çeşitlerinden biri olarak kabul edilen ekonomik suç kavramı gün geçtikçe adını daha fazla duyurmakta, etkisini daha fazla göstermektedir. En geniş anlamıyla ekonomik suç kavramı birey veya örgütlerin haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla yasa dışı yöntemlere başvurması sonucu ortaya çıkan olay olarak tanımlanabilir. Ekonomik suç birçok ekonomik faktörün etkisi altında olduğu gibi birçok faktörü de etkilemektedir. Türkiye'de vergiler çok önemli bir yere sahiptir. Vergilerin etkilediği alanlar oldukça geniş kapsamlıdır. Son yıllarda vergiler ve suçlar arasındaki ilişkinin daha fazla incelendiği, üzerinde birçok araştırmanın yapıldığı görülmektedir. Ancak herkes tarafından kabul görülmüş bir sonuç yoktur. Bu tez çalışması, ülkemizde yürürlükte olan vergilerin belirli ekonomik suçlar üzerindeki etkisini incelemektedir. Çalışmada, ekonomik suçların ortaya çıkışını etkileyen çeşitli faktörler ele alınmış ve bu faktörlerin vergi politikalarıyla olan ilişkisi detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Son olarak, İBBS1 Düzeyinde belirlenen yıllara ait vergi mahkemelerinin iş yükü, toplanan vergi miktarları ve suç türleri gibi veriler kullanılarak bu ilişkiler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most significant social issues today is undoubtedly crime. As in every part of the world, crime in Turkey increasingly affects society, the economy, culture, and international relations in a negative way. Crime rates in our country continue to rise day by day. To understand the underlying causes of this change and to develop solutions, it is essential to thoroughly comprehend the concept of crime. Of course, crime cannot be explained solely through the field of economics. It is a complex and deep phenomenon that cannot be confined to a single definition. In today's world, the concept of economic crime, which is considered a type of crime both in Turkey and globally, is becoming more prominent and its impact is growing. In its broadest sense, economic crime can be defined as an act in which individuals or organizations resort to illegal methods to gain unjust economic benefits. Economic crime is influenced by various economic factors and, in turn, affects many aspects of society. Some of these factors include social structure, economy, education, age, population, gender, income distribution, and the tax system. Taxes hold a significant place in Turkey and have a wide-ranging impact on various areas. Since 2017, the relationship between taxes and crime has been increasingly studied, with numerous research efforts dedicated to this subject. However, there is no universally accepted conclusion on the matter. This thesis examines the impact of the taxes in force in our country on certain economic crimes. The study discusses various factors influencing the emergence of economic crimes and analyzes in detail their relationship with tax policies. Finally, using data on the workload of tax courts, the amount of collected taxes, and crime types at the İBBS1 level for selected years, these relationships are statistically evaluated.