The impact of education reform on women's crime exposure in Türkiye
Türkiye'de eğitim reformunun kadınların suça maruz kalma olasılığına etkisi
- Tez No: 924034
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN HIZIROĞLU AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, bir eğitim reformunun ortaokul bitirme oranları, suça maruz kalma ve güvenlik algıları ve güvenlik güçlerine duyulan güven üzerindeki etkilerini incelemektedir. Türk İstatistik Kurumu'nun Yaşam Memnuniyeti Araştırması (2018- 2022) verileri kullanılarak yapılan analiz, Ocak 1987 kesişim tarihine yakın, 72 aylık bir dönem içinde doğan kadın bireylere odaklanmaktadır. Bu çalışma, reformun etkisini değerlendirmek için regresyon kesişim tasarımı (regression discontinuity design) kullanmakta olup, aynı zamanda COVID-19 yıllarının dahil edilmesi ve dışlanması konusunda dikkate alınarak pandemiye bağlı düzensizlikleri hesaba katmaktadır. COVID-19 yıllarının (2020 ve 2021) analizden çıkarılmasının kararı, pandeminin veri desenlerinde yaratabileceği olası bozulmalar nedeniyle alınmıştır. Bu bozulmalar, yanıtlama davranışındaki değişiklikler veya daha geniş sosyo-ekonomik bağlamdaki değişiklikler gibi faktörleri içerebilir; bunlar da reformun gerçek etkilerini o yıllarda ayırmayı zorlaştırabilir. Bu yılların dışlanması, sonuçların reformun etkisini daha doğru yansıtmasını sağlamaktadır; böylece pandemiye bağlı anormallikler ve düzensizlikler daha doğru bir şekilde dışlanmış olur. Bulgular, eğitim reformunun ortaokul bitirme oranlarında önemli artışlar sağladığını göstermektedir. Ayrıca, suçla karşılaşma oranlarında azalmaya dair belirgin bir bulgu bulunmakla birlikte, bu sonucun istatistiksel olarak anlamlı olmadığı gözlemlenmiştir. Reform ayrıca, bireylerin kişisel güvenlik algılarını iyileştirmiştir, özellikle evde yalnızken kendilerini güvende hissetme açısından bir iyileşme görülmüştür. Güvenlik güçlerine duyulan güven de artmıştır; kadınlar, polis gücüne duydukları memnuniyetin arttığını ve polislerin güvenlik meselelerine zamanında yanıt verme konusunda daha yüksek bir algıya sahip olduklarını belirtmişlerdir. Ancak, gece yalnız başına yürürken hissedilen güven gibi bazı değişkenlerde anlamlı bir değişim gözlemlenmemiştir. COVID-19 yıllarının dışlanmasının gözlem sayısında yarattığı azalma göz önüne alındığında, sonuçların büyüklüğünde küçük değişiklikler gözlemlenmiştir ve 2020 ile 2021 yıllarının dışlanmasıyla regresyonlarda standart hatalar artmıştır. Bu değişikliklerin büyük olasılıkla, COVID-19 yıllarının dışlanmasından kaynaklanan gözlem sayısındaki azalmadan kaynaklandığı söylenebilir. Katsayıların büyüklüklerinde önemli bir değişiklik olmamakla birlikte, daha küçük örneklemle bazı değişkenlerin istatistiksel anlamlılığında bir azalma gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, genel bulgular tutarlı kalmış ve güvenilir sonuçlar elde edilmiştir. Bu bulgular, eğitim reformlarının yalnızca akademik sonuçları değil, aynı zamanda toplumsal güven ve kurumlara olan inanç gibi daha geniş toplumsal boyutları nasıl etkileyebileceğine dair anlayışımızı derinleştirdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of an educational reform on middle school completion, exposure to crime, and perceptions of security and trust in security forces. Using data from the Turkish Statistical Institute's Life Satisfaction Survey (2018-2022), the analysis focuses on female individuals born within a 72-month bandwidth around the January 1987 cutoff. This study applies a regression discontinuity design and TwoStage Least Squares (2SLS) to assess the impact of the reform, while also considering the inclusion and exclusion of the COVID-19 years to account for any pandemicrelated irregularities. The decision to exclude the COVID-19 years (2020 and 2021) from the analysis was made due to the potential disruption in data patterns during the pandemic, which may have affected the stability of our outcomes. Such disruptions could include changes in response behavior or alterations in the broader socio-economic context, making it difficult to isolate the true effects of the reform during those years. The exclusion ensures that the results more accurately reflect the reform's impact rather than any pandemic-related anomalies. The findings reveal that the education reform led to significant increases in middle school completion rates. We also find suggestive evidence of reductions in exposure to crime, although this result is not statistically significant. Additionally, the reform improved individuals' perceptions of personal security, particularly in terms of feeling safe at home while alone. Trust in security forces also increased, with women showing improved satisfaction with police forces and a higher perception of timely responses to security issues. However, some variables, such as the feeling of safety when walking alone at night, did not change significantly. Considering the reduction in the number of observations due to the exclusion of the COVID-19 years, we observed minor changes in the magnitude of the results, while the standard errors increased in the regressions when 2020 and 2021 were excluded. The decrease in the number of data points, resulting from the exclusion of the COVID19 years, likely contributed to these changes. While the sizes of the coefficients remained largely unchanged, the statistical significance of some variables weakened with the reduced sample size. Despite this, the overall findings remained consistent. These results enhance our understanding of how educational reforms can influence not only academic outcomes but also broader societal dimensions, such as public confidence in institutions.