Sağlık turizminde pazar bölümlendirmeye yönelik bir ölçek geliştirme çalışması
A scale development study for market segmentation in health tourism
  1. Tez No: 963190
  2. Yazar: MERVE ALTUNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT YALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Sağlık Turizminde Pazar Bölümlendirme ve Hedef Pazar Seçimi etkisini tespit etmektir. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmada veriler çevrimiçi anket yöntemi ile toplanmıştır (değerlendirmeye alınan veri sayısı 425'tir). Araştırmanın evrenini; Türkiye'de faaliyet gösteren uluslararası sağlık turizmi yetki belgeli hastane/acente yöneticileri ve sahipleri/ortakları oluşturmaktadır. Araştırmada; betimleyici istatistikler, farklılık testleri, açıklayıcı faktör analizi, yol (path) analizi teknikleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 23 ve AMOS paket programları kullanılmıştır. Araştırmada ölçek geliştirme çalışması yapılmıştır. Sağlık Turizminde Pazar Bölümlendirme ve Hedef Pazar Seçimi Tutumları Ölçeği geliştirilmiştir ve ölçek Destinasyon Seçimi, Stratejik Planlama, Hastaların Sosyal Özellikleri, Doluluk Oranı ve Hastaların Kişilik Özellikleri olmak üzere beş faktöre ayrılmıştır. Çalışma, mevcut mal veya hizmetlerin pazarlamasında pazar bölümlendirme stratejisinin ve hedef pazar seçme sürecinin önemini göstermektedir. Yapılan araştırma sonucunda pazar bölümlendirme ve hedef pazar seçimi uygulama ve metotlarını iyi kullanabilen bir hastane/acente rakiplerine göre fırsatları görmede avantaj sağlamaktadır. Pazar bölümlendirme hastanelerin/acentelerin önlerini görmelerini sağlamaktadır. Tahminleme ve bütçe çalışmalarının yapılması, uygulanması ve başarısına katkılar sağlamaktadır. Her bir hedef pazar bölümü için uygulanacak tutundurma çabalarının tespiti kolay olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the Effect of Market Segmentation and Target Market Selection in Health Tourism. In the study where quantitative research method was used, data were collected via online survey method (the number of data taken into evaluation was 425). The universe of the research consists of hospital/agency managers and owners/partners with international health tourism authorization certificates operating in Turkey. Descriptive statistics, difference tests, explanatory factor analysis, path analysis techniques were used in the research. IBM SPSS 23 and AMOS package programs were used in the analysis of the data. A scale development study was conducted in the research. Market Segmentation and Target Market Selection Attitudes Scale in Health Tourism has been developed and the scale is divided into five factors: Destination Selection, Strategic Planning, Social Characteristics of Patients, Occupancy Rate and Personality Characteristics of Patients. The study demonstrates the continuity of the market segmentation strategy and target market separation process in the marketing of existing goods or services. As a result of the research, a hospital/agency that can use market segmentation and target market selection practices and methods well has an advantage in seeing opportunities compared to its competitors. Market segmentation enables hospitals/agencies to see their future. It contributes to the preparation, implementation and success of forecasting and budget studies. It is easy to determine the promotional efforts to be implemented for each target market segment.