Sanal gerçeklik teknolojisi ile hazırlanmış antenatal emzirme eğitiminin primipar annelerin emzirme öz yeterliliği ve emzirme başarısına etkisi
The effect of antenatal breastfeeding education prepared with virtual reality technology on breastfeeding self-efficacy and breastfeeding success of primiparous mothers
  1. Tez No: 963191
  2. Yazar: İPEK TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRÜVVET BAŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma sanal gerçeklik gözlüğü ile primipar gebelere verilen emzirme eğitiminin emzirme öz yeterliliği ve emzirme başarısına etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü tek kör deneysel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Çalışma bir devlet hastanesinin Kadın-Doğum Polikliniği'ne başvuran ve araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan toplamda 59 gebe ile yapılmıştır. Araştırma öncesi Kayseri Şehir Hastanesi Etik Kurulu'ndan onay ve çalışmaya katılmayı kabul eden kadınlardan onam alınmıştır. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Antenatal-Postnatal Emzirme Öz Yeterliliği Ölçeği, LATCH Emzirme Değerlendirme Ölçeği ile ilk görüşme, postpartum birinci ve yedinci günlerde toplanmıştır. Verileri analizleri SPSS Statistics 29.0 programında, Skewness ve Kurtosis testi, Independent sample t testi, Repeated Measure Anova testi, Paired Sample t testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Pearson Korelasyon testi ile yapılmıştır. Tüm testler için istatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05). Araştırmada müdahale grubundaki gebelere sanal gerçeklik gözlüğü ile emzirme eğitimi verilirken kontrol grubundaki gebelere standart hastane eğitimi dışında bir uygulama yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled single-blind experimental study to determine the effect of breastfeeding education given to primiparous pregnant women with virtual reality glasses on breastfeeding self-sufficiency and breastfeeding success. The study was conducted with a total of 59 pregnant women who applied to the Obstetrics and Gynecology Polyclinic of a state hospital and met the inclusion criteria for the study. Before the study, approval was obtained from the Kayseri City Hospital Ethics Committee and consent was obtained from the women who agreed to participate in the study. Data were collected with the Personal Information Form, Antenatal-Postnatal Breastfeeding Self-Sufficiency Scale, LATCH Breastfeeding Assessment Scale, and the first interview, and on the first and seventh postpartum days. Data were analyzed in the SPSS Statistics 29.0 program using the Skewness and Kurtosis test, Independent sample t test, Repeated Measure Anova test, Paired Sample t test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Pearson Correlation test. The statistical significance level for all tests was accepted as p0.05). In the study, the pregnant women in the intervention group were given breastfeeding education using virtual reality glasses, while the pregnant women in the control group were not given any application other than standard hospital education.