Hematolojik kanser hastalarında sağlık okuryazarlığının hastalık algısı üzerindeki etkisi
The effect of health literacy on illnes perception in hematologic cancer patients
  1. Tez No: 963193
  2. Yazar: ELANUR MUTİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hematoloji, Hemşirelik, Public Health, Hematology, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, hematolojik kanser tanısı almış bireylerin sağlık okuryazarlığının hastalık algısı üzerindeki etkisini incelemek ve bu değişkenlerin sosyodemografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tipteki bu araştırma, Temmuz 2023 - Temmuz 2025 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Erzurum'da bir üniversite hastanesinin hematoloji kliniğinde Ekim 2023 - Ekim 2024 tarihleri arasında tedavi gören ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 227 hematolojik kanser hastası oluşturmuştur. Veriler, Hasta Tanıtım Anketi, Kanser Hastalarında Hastalık Algısı Ölçeği ve Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 ile toplanmıştır. Bulgular: Katılımcıların %64,3'ünün geliri giderinden az olup, %58'i sorunlu veya yetersiz sağlık okuryazarlığı düzeyindedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the effect of health literacy on illness perception among individuals diagnosed with hematological cancer and to determine whether these variables differ according to sociodemographic characteristics. Methods: This descriptive, cross-sectional, and correlational study was conducted between July 2023 and July 2025. The sample consisted of 227 hematological cancer patients who were receiving treatment in the hematology clinic of a university hospital in Erzurum between October 2023 and October 2024 and met the inclusion criteria. Data were collected using the Patient Information Form, the Illness Perception Scale for Cancer Patients, and the Turkish Health Literacy Scale-32. Results: The findings revealed that 64.3% of the participants had an income lower than their expenses, and 58% had problematic or inadequate levels of health literacy.