Öğretmenlerin öğretim programı okuryazarlıkları ile öğretim programına bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' curriculum literacy and curriculum commitment
- Tez No: 963244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAD ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin öğretim programı okuryazarlığı düzeyleri ile öğretim programına bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu değişkenlerin demografik faktörlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırma ilişkisel araştırma modelinde desenlenmiş olup, çalışma grubunu 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Mersin İli Erdemli İlçesi'nde görev yapan 410 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin öğretim programı okuryazarlık düzeylerinin genel olarak yüksek olduğu bulunmuştur. Öğretim programı okuryazarlık düzeyinin cinsiyet değişkenine göre kadın öğretmenlerin program hedefleri ve içerik boyutlarında anlamlı düzeyde daha yüksek puanlara sahip olduğu görülmüştür. Branş değişkeni açısından sınıf öğretmenleri, özellikle öğrenme-öğretme süreci ve ölçme-değerlendirme boyutlarında branş öğretmenlerinden daha yüksek düzeyde program okuryazarlığı sergilemiştir. Öğrenim durumu açısından, yüksek lisans mezunu öğretmenlerin program içeriği ve pedagojik süreçlere yönelik boyutlarda daha yüksek puanlar aldığı; mesleki kıdem değişkenine göre ise 11–20 yıl arası deneyime sahip öğretmenlerin daha yüksek okuryazarlık düzeyi sergilediği belirlenmiştir. Görev yapılan öğrenim kademesine göre ise, okul öncesi öğretmenleri birçok alt boyutta en yüksek ortalamalara sahip grubu oluşturmuştur. Araştırmanın bir diğer önemli sonucunda ise öğretmenlerin öğretim programına bağlılık düzeylerinin genel olarak yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Cinsiyet değişkenine göre kadın öğretmenlerin öğretim programına bağlılık düzeylerinin erkek öğretmenlerden anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ancak branş, öğrenim durumu ve mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı fark bulunmamıştır. Görev yapılan öğrenim kademesine göre ise okul öncesi öğretmenlerinin ortaokul öğretmenlerine göre anlamlı düzeyde daha yüksek bağlılık gösterdiği saptanmıştır. Öğretim programı okuryazarlığı ile öğretim programına bağlılık arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Son olarak, öğretim programı okuryazarlığı, öğretim programına bağlılık düzeyini anlamlı şekilde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between teachers' instructional program literacy levels and their commitment to the instructional program, and to determine whether these variables differ according to demographic factors. The research was designed as a correlational study, and the study group consisted of 410 teachers working in Erdemli District, Mersin Province, during the 2024–2025 academic year. The results of the research revealed that teachers' curriculum literacy levels were generally high. It was observed that female teachers scored significantly higher than male teachers in terms of program objectives and content dimensions. In terms of subject area, classroom teachers demonstrated higher levels of program literacy than subject teachers, particularly in the learning-teaching process and assessment-evaluation dimensions. In terms of educational status, teachers with a master's degree scored higher in program content and pedagogical process dimensions; according to professional seniority, teachers with 11–20 years of experience demonstrated higher literacy levels. According to the level of education where they work, preschool teachers formed the group with the highest averages in many sub-dimensions. Another important finding of the study revealed that teachers' levels of commitment to the curriculum were generally high. According to the gender variable, female teachers' levels of commitment to the curriculum were found to be significantly higher than those of male teachers. However, no significant differences were found according to the variables of branch, educational status, and professional seniority. According to the level of education in which they work, preschool teachers were found to show significantly higher commitment than middle school teachers. A moderate, positive, and significant relationship was determined between curriculum literacy and commitment to the curriculum. Finally, curriculum literacy significantly predicts the level of commitment to the curriculum.