Öğretmenlerin karanlık üçlü özellikleriyle program okuryazarlıkları ve programa bağlılıkları arasındakiilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' dark triad characteristics, their curriculum literacy and fi̇deli̇ty curriculum
- Tez No: 963512
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, öğretmenlerin karanlık üçlü özellikleriyle program okuryazarlıkları ve programa bağlılıkları arasındaki ilişkiyi incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, nicel araştırma modelinde ilişkisel desen temel alınmıştır. Araştırmanın evreni, Hatay ilinde görev yapan öğretmenler, örneklem ise evrenden seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen 400 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak Karanlık Üçlü Ölçeği, Öğretmenlerin Program Okuryazarlığı Ölçeği ve Öğretmenin Program Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında, betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t testi, tek yönlü ANOVA ve Pearson Korelasyon Analizi ve Basit Regresyon Analizi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda; öğretmenlerin narsisizmprogram okuryazarlıkları ve programa bağlıklarının yüksek düzeyde olduğu ve cinsiyet, fizyolojik yaş, branş, medeni durum, kıdem, çalıştığı okul türü, haftalık ders sayısı ve öğrenci sayısına göre bazı alt boyutlarında farklılaştığı tespit edilmiştir. Psikopati düzeyinin program okuryazarlığı ve alt boyutlarıyla zayıf derecede pozitif doğrusal, öğretim programı uygulama bağlılığı düzeyleri arasında zayıf derecede pozitif; bağlılığı etkileyen dış etkenler arasında orta derecede negatif doğrusal ilişki saptanmıştır.Narsisizm düzeyinin ise bilgi, beceri ve program okuryazarlığı ve öğretim programı farkındalığı, bağlılığı etkileyen dış etkenler ve öğretim programına bağlılık düzeyleri arasında zayıf derecede negatif doğrusal ilişki tespit edilmiştir.Narsisizmin tutum düzeyi ve makyavelizm düzeyinin program okuryazarlığı ile ilişki saptanmamıştır. Makyavelizm düzeyleri ile öğretim programı uygulama bağlılığı düzeyleri arasında orta derecede pozitif; bağlılığı etkileyen dış etkenler arasında orta derecede negatif doğrusal ilişki tespit edilmiştir. Bilgi düzeyleri ile öğretim programı uygulama bağlılığı, öğretim programına bağlılık düzeyleri ve beceri düzeyleri ile öğretim programı uygulama bağlılığı, öğretim programı farkındalığı, öğretim programına bağlılık; program okuryazarlığı düzeyleri ile öğretim programı uygulama bağlılığı, öğretim programı farkındalığı ve öğretim programına bağlılık düzeyleri arasında orta derecede pozitif; tutum düzeyleri ile öğretim programı uygulama bağlılığı düzeyleri arasında zayıf derecede pozitif; bilgi düzeyleri öğretim programı farkındalığı düzeyleri arasında güçlü derecede pozitif ilişki tespit edilmiştir. Bilgi, beceri ve tutum düzeylerinin bağlılığı etkileyen dış etkenler ile arasında zayıf derecede negatif doğrusal ilişki saptanmıştır. Öğretmenlerin makyavelizm düzeylerinin program okuryazarlığı düzeylerini anlamlı bir şekilde yordamadığı bulunmuştur. Psikopati ve narsisizm düzeyleri program okuryazarlığı düzeylerini anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Psikopati ve narsisizm düzeylerinin program okuryazarlıklarını etkileme gücü düşük düzeydedir. Öğretmenlerin Makyavelizm ve psikopati düzeylerinin öğretim programına bağlılık düzeylerini anlamlı bir şekilde yordamadığı bulunmuştur. Narsisizm düzeyleri öğretim programına bağlılık düzeylerini anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Narsisizm düzeylerinin öğretim programına bağlılığı etkileme gücü düşük düzeydedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between teachers' dark triad characteristics, curriculum literacy and curriculum commitment. The study was based on a relational design in quantitative research model. The population of the study consisted of teachers working in Hatay province, and the sample consisted of 400 teachers selected from the population by random sampling method. The Dark Triad Scale, Teachers' Curriculum Literacy Scale and Teachers' Curriculum Commitment Scale were used as data collection tools. The data obtained from the scales were analyzed using descriptive statistics, independent groups t test, one-way ANOVA, Pearson Correlation Analysis and Simple Regression Analysis in computer environment. As a result of the study, it was determined that teachers' narcissism curriculum literacy and curriculum commitment were at a high level and differed in some sub-dimensions according to gender, physiological age, branch, marital status, seniority, type of school, number of weekly courses and number of students. There was a weak positive linear relationship between psychopathy level and curriculum literacy and its sub-dimensions, a weak positive linear relationship between curriculum implementation commitment levels, and a moderate negative linear relationship between external factors affecting commitment. A weak negative linear relationship was found between narcissism level and knowledge, skills and curriculum literacy and curriculum awareness, external factors affecting commitment and curriculum commitment levels. There was no relationship between the attitude level of narcissism and the level of Machiavellianism and curriculum literacy. A moderately positive linear relationship was found between the levels of Machiavellianism and curriculum implementation commitment and a moderately negative linear relationship was found between the levels of external factors affecting commitment. There was a moderately positive relationship between knowledge levels and curriculum implementation commitment, curriculum commitment, curriculum awareness, curriculum commitment; a moderately positive relationship between curriculum literacy levels and curriculum implementation commitment, curriculum awareness and curriculum commitment; a weakly positive relationship between attitude levels and curriculum implementation commitment; and a strongly positive relationship between knowledge levels and curriculum awareness levels. A weak negative linear relationship was found between knowledge, skill and attitude levels and external factors affecting commitment. It was found that teachers' levels of Machiavellianism did not significantly predict their curriculum literacy levels. Psychopathy and narcissism levels significantly predicted curriculum literacy levels. The power of psychopathy and narcissism levels to affect curriculum literacy levels is low. It was found that teachers' levels of Machiavellianism and psychopathy did not significantly predict their level of commitment to the curriculum. Narcissism levels significantly predicted the level of commitment to curriculum. The power of narcissism levels to affect commitment to the curriculum is low.