Kadın ve aile politikaları açısından siyasi parti seçim beyannameleri: 20218-2023 seçimlerinin karşılaştırılması
Political party election declarations in terms of women and family policies: Comparison of 20218-2023 elections
  1. Tez No: 963251
  2. Yazar: NURAY GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA OKUR ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 2018 ve 2023 genel seçimlerinde siyasi partilerin kadın ve aile politikalarına yönelik vaatlerini karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Araştırma, Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve İYİ Parti'nin seçim beyannamelerini kapsamaktadır. Kadın istihdamı, kadına yönelik şiddetle mücadele, toplumsal cinsiyet eşitliği, aile destek programları, kadın sağlığı ve eğitim gibi başlıklar içerik ve tablo analizleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular, 2018 seçimlerinde daha genel ifadelerle ele alınan politikaların, 2023'te kapsamlı ve somut projelerle desteklendiğini göstermektedir. İki dönemde de kadın istihdamına yönelik teşvikler, kırsal girişimcilik desteği ve esnek çalışma modelleri ortak konular arasında yer almıştır. 2023'te nitelikli istihdam ve teknoloji odaklı girişimcilik gibi daha spesifik hedeflere odaklanılmış, kadına yönelik şiddetle mücadelede ise önleyici faaliyetler, farkındalık çalışmaları ve rehabilitasyon hizmetleri öne çıkmıştır. Toplumsal cinsiyet eşitliği, 2023'te daha belirgin hale gelmiş, kadınların karar alma mekanizmalarındaki temsiline yönelik somut hedefler konulmuştur. Aile destek programlarında sosyal yardımlar, aile içi iletişim ve çocuk gelişimine dair eğitimler; kadın sağlığında ise ücretsiz taramalar ve mesleki eğitimler dikkat çekmiştir. Sonuç olarak, 2023 beyannamelerinin daha stratejik, kapsamlı ve uzun vadeli projeler içerdiği, kadınların toplumsal hayata katılımını güçlendirmeyi ve toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletmeyi hedeflediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study comparatively examines the pledges of political parties regarding women and family policies in the 2018 and 2023 general elections in Türkiye. The research covers the election manifestos of the Justice and Development Party, the Republican People's Party, the Peoples' Democratic Party, the Nationalist Movement Party, and the Good Party. Key themes such as women's employment, combating violence against women, gender equality, family support programs, women's health, and education are evaluated through content and table analysis. The findings indicate that policies, which were addressed in more general terms in the 2018 elections, were supported by more comprehensive and concrete projects in 2023. In both periods, incentives for women's employment, support for rural entrepreneurship, and the promotion of flexible working models were common themes. In 2023, more specific goals such as promoting qualified employment and technology-oriented entrepreneurship came to the fore, while combating violence against women included preventive activities, awareness campaigns, and rehabilitation services. Gender equality became more prominent in 2023, with concrete targets for increasing women's representation in decision-making mechanisms. Family support programs focused on expanding social assistance, providing training on family communication and child development, while women's health policies emphasized free health screenings and vocational training. In conclusion, the 2023 election manifestos contained more strategic, comprehensive, and long-term projects aimed at strengthening women's participation in social life, supporting the family institution, and advancing gender equality.