An investigation of English language teachers' general self-efficacy and subject area competency beliefs
İngilizce öğretmenlerinin genel öz yeterlik ve özel alan yeterlik inançlarının incelenmesi
  1. Tez No: 770965
  2. Yazar: NAGİHAN ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER SU BERGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kaliteli bir eğitim, sistemi oluşturan öğretmen, öğrenci, veli, eğitim programı, çevre gibi her bir öğenin niteliğiyle doğrudan ilişkilidir. Öğretmenin sistem içindeki duruşu ve sahip olduğu yeterlilikler ortaya çıkacak ürünün niteliğini belirleyen en önemli faktörlerdir. Öğretmenlerin öz benliklerini algılayışları, olaylara, durumlara yaklaşımları ve bakış açıları, sundukları öğrenim hedefleri kadar öğrenciler üzerinde etkilidir. Kendine güvenen ve bu durumu öğrencilerine hissettiren öğretmenlerin istedikleri bilgiyi ve davranışı öğrencilere kazandırmaktaki etkinlikleri oldukça yüksektir. Bu bağlamda, hem genel öz-yeterlik inancına hem de özel alan yeterliliği inancına sahip öğretmenlerin varlığı eğitim sisteminin kalitesini artıran en etkili unsurdur. Bu çalışmanın amacı, cinsiyet, deneyim yılı, çalışılan okul türü, okul düzeyi, mezuniyet derecesi, mezun olunan fakülte ve bölümün İngilizce öğretmenlerinin genel ve mesleki öz-yeterlik seviyelerini yordama gücünü belirlemektir. Çalışmada, öğretmenlerin özel alan öz-yeterlik inançları, dil becerileri destekleme yeterliliği, ölçme değerlendirme yeterliği ve öğrenme öğretme ortamı düzenleme yeterliliği alt boyutları ile değerlendirilmiştir. Ayrıca İngilizce öğretmenlerinin genel öz-yeterlik inançları ile özel alan yeterlik inançları arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Çalışmaya Amasya ilinde ilköğretim ve ortaöğretim okullarında çalışan 203 İngilizce öğretmeni katılmıştır. Çalışmada veri toplamak amacı ile Genel Yetkinlik İnancı Ölçeği ve İngilizce Öğretmeni Özel Alan Yeterliği Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda İngilizce öğretmenlerinin hem genel hem de alanlarında öz-yeterlik inançlarının yüksek olduğu görülmüştür. İncelenen değişkenler içinde sahip olunan deneyim yılının istatiksel olarak anlamlı farklılığa sebep olduğu, diğer değişkenlerin böyle bir farklılığa sebep olmadığı anlaşılmıştır. Ayrıca İngilizce öğretmenlerinin kendilerini en çok dil becerilerini destekleme alt boyutunda yetkin gördükleri ortaya çıkmıştır. Son olarak İngilizce öğretmenlerin genel öz-yeterlik inançları ve özel alan yeterlik inançları arasında olumlu bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The quality of each element that makes up the educational system, such as teachers, students, parents, educational programs, and environment have direct impact on the quality of education. The most crucial factors that affect the product's quality in this system are the teachers' stance and their competencies. Teachers' self-perceptions, perceptions of others, and their reactions to events and situations, are as effective on students as the learning objectives they set. Teachers with self-efficacy beliefs are very effective in forming desired student behaviour and for optimal teaching. This study aimed to determine the relationship between general self-efficacy beliefs and subject area competency beliefs of English language teachers. Also, it aimed to examine the level of their general and subject area self-efficacy belief levels regarding some demographic features such as gender, years of teaching experience, school type, school level, academic degree and graduated faculty and department. The research sample consisted of 203 English language teachers working at state and private schools in the central district of Amasya. The data was collected through two scales: General Self -Efficacy Scale (GSES) and English Language Teacher Subject Area Competency Scale (ELTSACS). ELTSACS was designed to assess English language teachers' subject area competency beliefs on three bases, efficacy for supporting language skills, efficacy for evaluation and assessment and efficacy for arranging educational setting. The study revealed that English language teachers had high general self-efficacy beliefs and subject area competency beliefs. The years of teaching experience variable was proven to be an important factor that caused significant differences in English language teachers' subject area competency beliefs. Also, the current study concluded that English language teachers had the highest efficacy belief scores in Supporting Language Skills sub-dimension. Lastly, a significant positive relationship between English language teachers' general self-efficacy beliefs and their subject area competency beliefs was found.