İlk Haçlı seferlerinin bazı batılı yazarların eserlerindeki yansımaları
Reflections of the First Crusades on the works of some western writers
- Tez No: 963287
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Haçlı seferlerinin sebepleri ile ilk Haçlı seferlerinin batılı kaynaklarda nasıl aktarıldığı konusu bu çalışmanın ana fikrini oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde Haçlı seferlerinin sebepleri ele alınarak, konuya her boyutu ile değinilmeye özen gösterilmiştir. Özellikle dini, siyasi ve ekonomik sebeplerin yanı sıra o dönemde Müslümanların Hristiyanlara karşı tutumlarının nasıl olduğu ve Haçlı seferlerinin başladığı dönemde İslâm dünyasının genel durumunun bu seferlere etki edip etmediği gibi hususlar üzerinde durularak, bu sebepler mümkün mertebe açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde I. Haçlı Seferi'nin genel seyri üzerinde durulmuş, Haçlı seferleri için yapılan çağrı sonrası Hristiyan orduların ilerleyişleri ve icraatları, batılı tarihçilerin kronikleri temel alınarak özetlenmiştir. Haçlıların Anadolu'ya girdikten sonra başta İznik olmak üzere ele geçirdikleri yerler ve bunların önemi üzerinde durularak, Antakya ve Kudüs'ün nasıl ele geçirildiğine ışık tutulmaya çalışılmıştır. İlk Haçlı seferlerine müteakip meydana gelen Haçlı hareketleri açıklanarak bu seferlerden sonra Doğu'da kurulan Haçlı devletlerinin hangileri olduğu belirtilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde; II. Haçlı Seferi'nin nedenleri ele alınırken özellikle Urfa şehrinin Zengî Hanedanlığı tarafından Haçlılardan geri alınmasının bu sefere olan etkisini açıklamaya özen gösterilmiştir. II. Haçlı Seferi'nin genel seyri ve sonuçları ile Kudüs'ün Selâhaddîn-i Eyyûbî tarafından geri alınması ve bu durumun III. Haçlı Seferi'ne olan etkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise III. Haçlı Seferi değerlendirilerek bu sefer boyunca mücadele halinde olan İngiltere Kralı Richard ile Selâhaddîn-i Eyyûbî arasındaki çekişme üzerinde durulmaya gayret edilmiştir. İlk üç Haçlı seferi 1095 yılı ile 1192 yılları arasındaki yaklaşık yüz yıllık bir dönemi kapsamaktadır. Dolayısıyla çalışma sürecinde mümkün olduğu kadar bu döneme genel bir bakış açısıyla ışık tutulmaya çalışılmış, bununla birlikte önemli olan bir takım olaylar üzerine detaylı açıklamalar yapmaktan kaçınılmamıştır. İlk Haçlı seferleri ele alınırken çalışmanın amacı gereği batılı kaynaklar esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The reasons for the Crusades and how the early Crusades are portrayed in Western sources constitute the main thrust of this study. The first section of the study examines the causes of the Crusades, meticulously addressing the topic in all its aspects. In particular, the study focuses on religious, political, and economic factors, as well as the attitudes of Muslims toward Christians at the time and whether the general state of the Islamic world at the time of the Crusades influenced these campaigns. These reasons are explored to the extent possible. The second section examines the general course of the First Crusade, summarizing the progress and actions of the Christian armies following the call for Crusades, based on the chronicles of Western historians. The focus is on the places the Crusaders captured after entering Anatolia, particularly Nicaea, and their significance, thus shedding light on how Antioch and Jerusalem were captured. The Crusader movements that followed the First Crusades are explained, and the Crusader states established in the East following these campaigns are identified. The third section of the study examines the causes of the Second Crusade, with particular attention paid to explaining the impact of the recapture of the city of Urfa from the Crusaders by the Zengid Dynasty on this campaign. The general course and outcomes of the Second Crusade, along with the recapture of Jerusalem by Saladin and its impact on the Third Crusade, are explored. The fourth and final section evaluates the Third Crusade, focusing on the conflict between King Richard of England and Saladin, who were in conflict throughout this campaign. The first three Crusades span a period of approximately one hundred years, from 1095 to 1192. Therefore, the study has attempted to shed as much light as possible on this period from a general perspective, while also providing detailed explanations of some important events. In discussing the First Crusades, Western sources were used as the basis for the study's purpose.