Mezarlıkta statü, kimlik, cinsiyet: Gölbaşı Mezarlığı
Status, idendity, gender in the cemetery : Golbasi Cemetery
- Tez No: 963289
- Danışmanlar: DR. HİDAYET TUKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, mezarlıkların sadece ölüm sonrası fiziksel mekânlar değil, aynı zamanda toplumsal yapıdaki statü, kimlik ve cinsiyet rollerinin yansıdığı sosyolojik alanlar olduğunu ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, Ankara Gölbaşı Mezarlığında uygulanan mezarlık politikalarının, defin hizmetlerinin ve cenaze ritüellerinin toplumsal yapı ile olan ilişkisi incelenmiştir. Çalışmada, literatür taraması, dokümantasyon analizi ve katılımcı gözlem teknikleri kullanılarak nitel bir yöntem benimsenmiştir. Elde edilen veriler, sosyolojik teoriler ışığında yorumlanarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, Gölbaşı Mezarlığı'nda mezar tahsis prosedürlerinde cinsiyet ayrımı yapılmamakta, ancak cenaze yıkama gibi hizmetlerde dini ve kültürel normlar gereği cinsiyete dayalı ayrımlar sürmektedir. Statü farklılıkları ise şehit yakınlarına tahsis edilen mezar yerlerinde, eş yanı mezar uygulamalarında ve göl manzaralı alanlara yönelik taleplerde kendini göstermektedir. Ayrıca mezar taşlarında bireylerin mesleki ve kimlik göstergelerine sıklıkla yer verildiği, böylece hayattaki toplumsal rollerin ölüm sonrası da görünür kılındığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, Gölbaşı Mezarlığı örneği, mezarlık hizmetlerinde modern eşitlikçi yaklaşımların benimsenmesine rağmen, toplumsal statü, kimlik ve cinsiyet farklılıklarının örtük biçimde varlığını sürdürdüğünü göstermektedir. Tez, mezarlıkların sosyolojik açıdan incelenmesinin toplumsal yapının analizine önemli katkılar sunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal that cemeteries are not only physical spaces after death, but also sociological areas where status, identity and gender roles in the social structure are reflected. The study examined the relationship between cemetery policies, burial services and funeral rituals implemented in Ankara Gölbaşı Cemetery and the social structure. A qualitative method was adopted in the study using literature review, documentation analysis and participant observation techniques. The obtained data were interpreted and evaluated in the light of sociological theories. According to the results of the study, there is no gender discrimination in grave allocation procedures in Gölbaşı Cemetery, but gender-based discrimination continues in services such as funeral washing due to religious and cultural norms. Status differences manifest themselves in the graves allocated to relatives of martyrs, in grave practices next to spouses and in demands for areas with a lake view. It was also determined that individuals' occupational and identity indicators were frequently included on gravestones, thus making social roles in life visible after death. In conclusion, the example of Gölbaşı Cemetery shows that despite the adoption of modern egalitarian approaches in cemetery services, social status, identity and gender differences continue to exist implicitly. The thesis has revealed that the sociological examination of cemeteries makes significant contributions to the analysis of social structure.