Taş kırma makine üretim firmalarında pozitif psikolojik sermayenin kriz yönetimi süreci üzerinde etkisinin araştırılması – Aydın-Manisa örneği
Researching the effect of positive psychological capital on crisis management process in stone crushing machine production companies – Aydın-Manisa example
  1. Tez No: 963307
  2. Yazar: FİGEN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GAVCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı; İşletmecilik anlayışı çerçevesinde üretim sektöründe yer alan işletmelerin pozitif psikolojik sermaye gücünün kriz yönetimi sürecine etkisini araştırmaktır. Bu amaç kapsamında firmada çalışanların pozitif psikolojik sermaye düzeylerinin yaş, eğitim düzeyi ve firmadaki çalışma süresine göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiş, kriz yönetimindeki performansın pozitif psikolojik sermaye düzeyine göre etkisi incelenmiştir. Araştırma nitel türde bir araştırmadır. Araştırmanın evreni Manisa'da bulunan Constmah ve Aydın'da bulunan Çelik Makine üretim işletmelerinde çalışanlardır. Araştırmada basit – rastgele örnekleme yoluyla örneklem seçilmiştir. Araştırma 230 firma çalışanlarından 01.12.2024-31.12.2024 tarihleri arasında gönüllülük esasına dayalı olarak toplanan verilerle yapılmıştır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla, firma çalışanlarının demografik bilgilerini içeren ve bu araştırmanın amacına uygun olarak sorumlu araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu,“Kriz Yönetimi Ölçeği”ve“Psikolojik Sermaye Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın niteliği açısından çalışanların kriz yönetimi ve pozitif psikolojik sermaye konuları ile ilgili görüşlerini anlamaya yönelik nitel araştırma yöntemi olan anketten yararlanılmıştır. Bu araştırmada çözümlenmesi için SPSS 25 istatistik programı kullanılmıştır. Verilerin analizin de değişkenler için faktör analizi, güvenilirlik analizi, normal dağılım testi, regresyon analizi, korelasyon analizi, Kruskal walles h testi, Mann-whitney u testi uygulanmıştır. Korelasyon analizi sonucunda değişkenler arasında ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca çalışmada elde edilen sonuçlara göre pozitif psikolojik sermayenin kriz yönetimi sürecine etki ettiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of positive psychological capital power on the crisis management process of enterprises in the production sector within the framework of business management understanding. Within the scope of this purpose, it was examined whether the positive psychological capital levels of the employees in the company differed significantly according to age, education level and working time in the company, and the effect of the performance in crisis management according to the level of positive psychological capital was examined. The research is a qualitative research. The population of the research is the employees of Constmah in Manisa and Çelik Makine in Aydın. In the research, the sample was selected by simple - random sampling. The research was conducted with the data collected from 230 company employees on a voluntary basis between 01.12.2024-31.12.2024. In order to collect the research data, a personal information form, 'Crisis Management Scale' and 'Psychological Capital Scale' prepared by the responsible researcher in accordance with the purpose of this research, which includes the demographic information of the company employees, were used. In terms of the nature of the research, a questionnaire, which is a qualitative research method, was used to understand the views of employees on crisis management and positive psychological capital. In this research, SPSS 25 statistical programme was used for analysis. In the analysis of the data, factor analysis, reliability analysis, normal distribution test, regression analysis, correlation analysis, Kruskal walles h test, Mann-whitney u test were applied for variables. As a result of correlation analysis, it was determined that there was a relationship between the variables. In addition, according to the results obtained in the study, it was determined that positive psychological capital affects the crisis management process. According to these results, some suggestions were made.