Karia bölgesinde Athena kültü
Athena cult in Caria region
  1. Tez No: 963326
  2. Yazar: NESRİN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, Aydın ve Muğla illerinin büyük bir bölümü ile Denizli ilinin batı ucunu kapsayan Karia bölgesindeki Athena kültünü coğrafi, tarihi ve kültürel bağlamda derinlemesine incelemektir. Tezde, Karia bölgesinin coğrafi özellikleri, bu bölgenin tarihi coğrafyadaki yeri ve Karia uygarlığının oluşumundaki etkileri detaylandırılmaktadır. Özellikle Antik Çağ ve Arkaik dönemde Athena kültünün yayılımı ve etkileri değerlendirilerek, Yunan Panteonunun önde gelen tanrısı ve“Tanrıların ve insanların babası”olarak bilinen Zeus'un en sevdiği kızı olan Tanrıça Athena'nın Yunan mitolojisindeki yeri ve özellikleri ortaya konmaktadır. Araştırmanın yöntemi, literatür taraması yaklaşımına dayanmakta olup, konuyla ilgili mevcut çalışmalar detaylı bir şekilde incelenmektedir. Bu süreçte, Athena'ya adanmış kutsal alanlar, tapınaklar, sunaklar ve çeşitli arkeolojik buluntular analiz edilmekte, bu buluntuların Karia bölgesindeki toplumsal, dini, ekonomik, siyasi ve idari yapıya etkileri ele alınmaktadır. Ayrıca, bu buluntuların yerel kültürle nasıl etkileşimde bulunduğu ve Karia uygarlığının dini inanç sistemindeki rolü de irdelenmektedir. Çalışmanın önemi, Karia bölgesindeki Athena kültünün hem yerel hem de Yunan mitolojisindeki yerinin anlaşılmasına katkı sağlaması ve bu kültün toplumsal yapıya olan etkilerini açığa çıkarmasıdır. Athena'nın, zekâ, sanat, strateji ve barış tanrıçası olarak Yunanistan'daki önemi, Karia bölgesinde de benzer şekilde algılanmış ve tanrıçaya adanmış çeşitli tapınaklarla pekiştirilmiştir. Elde edilen bulgular, Karia bölgesinin tarihi ve kültürel zenginliklerini vurgulamakta ve Athena kültünün Anadolu üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde incelemektedir. Bu bulgular ayrıca, Karia bölgesinde Athena tapınımının, hem dini hem de sosyal dinamikler açısından ne denli önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, Athena kültü, Karia'nın antik toplum yapısını şekillendiren önemli bir unsurdur ve bu kültün daha geniş bir perspektifte değerlendirilmesi, Anadolu'nun dini ve kültürel mirasının anlaşılması açısından kritik bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to conduct an in-depth examination of the cult of Athena in the Caria region, which encompasses a large part of Aydın and Muğla provinces as well as the western edge of Denizli province, within a geographical, historical, and cultural context. The thesis elaborates on the geographical features of the Caria region, its historical geographical location, and the influences these aspects have had on the formation of Carian civilization. In particular, the study evaluates the spread and effects of the cult of Athena during the Ancient and Archaic periods, and it explores the role and characteristics of the goddess Athena, known as“the daughter of Zeus, the father of gods and men,”in Greek mythology. The research methodology is based on a literature review approach, wherein existing studies related to the subject are examined in detail. In this process, sacred areas, temples, altars, and various archaeological findings dedicated to Athena are analyzed, and the impact of these findings on the social, religious, economic, political, and administrative structures of the Caria region is discussed. Additionally, the interaction of these findings with local culture and the role of the cult of Athena in the religious belief system of Carian civilization are explored. The significance of this study lies in its contribution to the understanding of the cult of Athena in the Caria region, both in local and broader Greek mythology, as well as its effects on the social structure. Athena, recognized as the goddess of wisdom, art, strategy, and peace, was similarly revered in the Caria region, reinforced by various temples dedicated to her. The findings emphasize the historical and cultural richness of the Caria region and provide a detailed examination of the impact of the cult of Athena on Anatolia. These findings also demonstrate the critical role that the cult of Athena played in shaping the ancient societal structure of Caria. In conclusion, the cult of Athena is an essential element in the formation of the ancient societal dynamics in Caria, and a broader evaluation of this cult is crucial for understanding the religious and cultural heritage of Anatolia.