2022-2024 yılları arasında TMK'nın 432. maddesi kapsamında zorunlu yatış değerlendirmesi istenilen olguların retrospektif analizi
A retrospective analysis of cases between 2022-2024 evaluated for compulsory hospitalization under article 432 of the Turkish civil code
- Tez No: 963337
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN LÜTFİ BAYDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de zorunlu yatış veya istemsiz tedavi uygulamalarının hukuki altyapısını oluşturan Türk Medeni Kanunu'nun (TMK) 432. maddesi kapsamında zorunlu yatış gerekliliği konusunda Adli Tıp Ana Bilim Dalı ile Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı tarafından değerlendirilen olguların sosyodemografik özellikleri ve klinik durumlarının araştırılması, yatış süreçlerinde yaşanan sorunların ortaya konulması ve uygulamanın sağlıklı işleyebilmesi için önerilerde bulunulması amaçlanmıştır. 2022 ve 2024 yıllarında Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalına zorunlu yatış ile ilgili değerlendirme ve rapor amacıyla başvuran 164 olguya ait veriler, Ana Bilim Dalının arşivinden ve dosyalardan geriye dönük olarak incelenmiştir. Çalışmamızdaki olguların çoğunluğunun 18-64 yaş grubunda (%92,7) ve erkek (%70,7) bireylerden oluştuğu, tüm olguların yaş ortalamasının 36,2 olduğu, yıllar içinde değerlendirilen olgu sayısında artış olduğu görülmekle birlikte zorunlu yatış kararı verilme oranlarında düşüş olduğu, Olguların %63,4'ü hakkında zorunlu yatış gerektiği yönünde görüş verildiği, %40,4'ünün madde kullanım bozukluğu, %29,8'inin şizofreni spektrumu ve diğer psikotik bozukluk, %20,2'sinin bipolar bozukluk tanılarıyla değerlendirildiği, hastaların yatışlarının gerçekleşme süresi ortanca değerinin 35 (0-252) gün, yatışı yapılan olguların hastanede kalış süresi ortanca değerinin 28 (0-153) gün olduğu, yatış kararı verilenlerin %8,7'sinin yatışının hiç gerçekleşmemiş olduğu görüldü. Türkiye'deki birçok şehirde olduğu gibi çalışmanın yapıldığı Isparta ilinde de zorunlu yatışın yapılabileceği bir merkezin olmaması nedeniyle yatışın yapılabileceği uygun bir merkez bulunana kadar geçen sürelerin çok uzun olması, yatması yönünde karar verildiği halde yatışı gerçekleşmeyen hasta sayıları göz önüne alındığında hem hastaların tedavisi hem de toplumun güvenliği açısından zorunlu yatış değerlendirmelerinin yapıldığı sağlık merkezlerinde muayene sonrası“Yatış Önceliği Taşıyan Olgular”için hızlı erişim sistemi tanımlanması, geçici gözlem birimleri veya adli ara servisler oluşturulması, Sağlık Bakanlığı ile ortak çalışan bir“Yatak Koordinasyon Sistemi”geliştirilmesiyle sevk ve kabul süreçlerinin merkezi bir platform üzerinden yürütülmesi, tedaviye uyumun sağlanması ve tekrarlayan başvuruların önlenmesi amacıyla“Zorunlu Tedavi Sonrası İzlem ve Rehabilitasyon Programı”geliştirilmesinin gerektiği değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the sociodemographic characteristics and clinical conditions of cases evaluated under Article 432 of the Turkish Civil Code (TMK), which constitutes the legal framework for compulsory hospitalization and involuntary treatment in Turkey, as assessed by the Departments of Forensic Medicine and Psychiatry. In addition, the study sought to identify the problems encountered during hospitalization processes and to propose recommendations to ensure the effective implementation of the practice. Data from 164 cases referred to the Department of Forensic Medicine, Faculty of Medicine, Süleyman Demirel University (Isparta), between 2022 and 2024 for evaluation and reporting regarding compulsory hospitalization were retrospectively reviewed from departmental archives and patient files. The majority of cases were individuals aged 18–64 years (92,7%) and male (70,7%), with a mean age of 36,2 years. Although the number of cases evaluated increased over the years, the proportion of cases in which compulsory hospitalization was deemed necessary decreased. Overall, compulsory hospitalization was recommended in 63,4% of cases; the most frequent diagnoses were substance use disorder (40,4%), schizophrenia spectrum and other psychotic disorders (29,8%), and bipolar disorder (20,2%). The median waiting time from decision to actual hospitalization was 35 days (range: 0–252), while the median length of stay for hospitalized patients was 28 days (range: 0–153). In 8,7% of cases for whom compulsory hospitalization was decided, hospitalization was never realized. As in many other provinces in Turkey, the absence of a local facility in Isparta authorized to admit patients under compulsory hospitalization resulted in prolonged delays until a suitable center could be found, and in some cases, hospitalization was never carried out despite the decision. Considering the negative implications for both patient treatment and public safety, it is recommended that healthcare centers conducting compulsory hospitalization evaluations establish a rapid access system for“high-priority cases,”develop temporary observation units or forensic intermediate services, and implement a centrally managed“Bed Coordination System”in collaboration with the Ministry of Health to streamline referral and admission processes. Furthermore, the establishment of a“Post-Compulsory Treatment Follow-up and Rehabilitation Program”is considered essential to improve treatment adherence and prevent repeated admissions.