Mukozal ıslaklık (wetness), dişeti oluğu sıvısı hacmi ve Ph ile periodontal fenotip ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between mucosal wetness,gingival crevicular fluid volume, Ph, and periodontal phenotype
- Tez No: 963351
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN TARHAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ağızda birbirinden farklı ekosistemler ve farklı nişler yanı sıra fa r klı özelliklere sahip periodontal nişlerden de söz edilmektedir. Periodontal hastalıkların site specific karakteri nedeniyle genel değerlendirmelere ek olarak yapılacak bölgesel per i odontal incelemeler gerek periodontal hastalıkların patogenezinin daha iyi açıklanması, gerekse de tanısal ölçütlerin geliştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızın amacı klinik periodontal sağlık durumlarında farklı diş bölgelerinde m ıslak lık ( diş eti ısl a klığı ( klinik periodontal parametreler, pH ve fenotip açısından olası farklılıkları incelemektir. Bu amaçla klinik periodontal sağlık bulun an üst anter i or kanin/ka n in arası bölgede klinik ölçümler gerçekleştirilmiş tir. Ağızdaki farklı nişlerde m ukozal ıslaklık ölçümleri yapılmış, diş eti ısl a klığı, klinik periodontal parametreler, pH ve alveol kemiği k a lınlığı ile diş eti k a lınlığı ölçümleri kaydedilmiştir. Çalışmaya yaş ortalaması 36,42±11,55 olan, 25'i (% kadın, 13'ü (%34 erkek olmak üzere 38 bireydeki 210 diş dâhil edilmiş ve dişler santral (11 21 nolu diş), lateral (12 22 nolu diş) ve kanin (13 23 nolu diş) olmak üzere 70'er bölgeden oluşan 3 gruba ayrılmıştır. Ç alı ş m a mızın bulguları ağız içindeki farklı nişlerde (dud ak, damak, dil, b ukk a l mukoza) mukozal ıslaklık düzeylerinin ve diş eti ndeki ıslaklığın düzeylerinin farklı olduğunu, değerlerin y ü ksekliği açısından sıralamanın dil> bukkal mukoza>dudak>damak(> diş eti şeklinde olduğunu ve diş eti nde rezidüel salya varlığ ının diğer mukozalara göre çok daha az olduğunu göstermiştir. Cinsiyetin M I ve pH düzeyleri üzerine etkili olduğu ve e rkeklerde bu değerlerin genel olarak kadınlardan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir p < Ç alışmamızın bulguları alveol kemiği ve diş eti kalınlığının bölgesel özellikler gösterdiğini ancak bu bölgesel farklılıkların alveol kemiği kalınlığı için değil, diş eti kalınlığı için istatistiksel olarak anlamlı bulunduğunu göstermiştir p < Alveol kemiği kalınlığı ile diş eti kalınlıkla rının benzer bir paterni takip etmediği de tespit edilmiştir. Bulgularımız ağızda oral nişler yanında periodonsiyuma ilişkin bölgelerin de farklı karakteristiklere sahip olabileceğini ve periodonsiyumun bir bütün olarak değerlendirildiği konvansiyonel ince leme ve değerlendirme yöntemlerine ek olarak mukozal ısl a klık ve diş eti ıslaklığı DOS hacmi, bölgesel pH incelemeleri, diş etindeki pürtüklülük varlığı /yokluğu ve diş eti fenotipin i n incelenmesi gibi bölgesel ölçütlerin de periodontal inceleme/de ğ erlend i rme veri setine dahil edilebilmesinin ek bilgi ve yararlar sağlayabileceği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In addition to the distinct ecosystems and various niches within the oral cavity, periodontal niches with different characteristics have also been described. Due to the site-specific nature of periodontal diseases, regional periodontal examinations, in addition to general assessments, are of great importance for better elucidating the pathogenesis of periodontal diseases and for developing diagnostic criteria. The aim of our study was to investigate possible differences in mucosal wetness, gingival wetness, clinical periodontal parameters, pH, and phenotype across different tooth regions under clinical periodontal health conditions. For this purpose, clinical measurements were performed in the anterior maxillary region between the canines, where clinical periodontal health was present. Measurements of mucosal wetness across different oral niches were taken, and gingival wetness, clinical periodontal parameters, pH, alveolar bone thickness, and gingival thickness were recorded. The study included 210 teeth from 38 individuals with a mean age of 36.42 ± 11.55 years, comprising 25 women (65.8%) and 13 men (34.2%). The teeth were divided into three groups based on their regions: central incisors (teeth numbered 11 and 21), lateral incisors (12 and 22), and canines (13 and 23), with 70 measurements in each group. Our findings demonstrated that the levels of mucosal wetness and gingival wetness differed among the various intraoral niches (lip, palate, tongue, buccal mucosa). In terms of the magnitude of wetness, the ranking was as follows: tongue> buccal mucosa > lip > palate (> gingiva). It was also shown that the presence of residual saliva on the gingiva was significantly lower compared to other mucosal surfaces.