İmplant üstü üç üyeli protezlerde dayanak tipi ve restorasyon materyalinin termomekanik yaşlandırma sonrası vida gevşemesi üzerine etkisi: İn vitro çalışma
The effect of abutment type and restoration material on screw loosening after thermomechanical aging in implant-supported three-unit prostheses: An in vitro study
  1. Tez No: 963350
  2. Yazar: ASLI BENGİSU KARAYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAGİBE ŞENAY CANAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
KARAYEL A. İmplant Üstü Üç Üyeli Protezlerde Dayanak Tipi Ve Restorasyon Materyalinin Termomekanik Yaşlandırma Sonrası Vida Gevşemesi Üzerine Etkisi: İn Vitro Çalışma, Hacettepe Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Protetik Diş Tedavisi Uzmanlık Tezi, Ankara, 2025. Bu çalışmada farklı vida tutuculu dayanak tipleri (titanyum taban ve multi-ünit) ve farklı restorasyon materyalleri (monolitik zirkonya ve tabakalı zirkonya) kullanılarak üretilen üç üyeli implant üstü protetik restorasyonlarda 1 yıllık termomekanik yaşlandırma sonucunda dayanak vidasındaki yüzdesel tork kaybı değerlerinin karşılaştırılması amaçlandı. 32 adet üç üyeli implant üstü protez, vida tutuculu dayanak tipine göre multi-ünit ve titanyum taban olmak üzere iki ana gruba ayrıldı. Her iki ana grup restorasyon materyaline göre monolitik zirkonya ve tabakalı zirkonya olmak üzere iki alt gruba ayrıldı (n=8). Multi-ünit dayanak oklüzal vidaları 15 Ncm, titanyum taban dayanak vidaları 25 Ncm ile torklandı. Başlangıç ve yaşlandırma sonrası tork kaybı değerleri ölçülerek oluşan vida gevşemesi her örnek için yüzdesel olarak ifade edildi. Verilerin normalliği Shapiro-Wilk testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
KARAYEL A. The Effect of Abutment Type and Restoration Material on Screw Loosening After Thermomechanical Aging in Three-Unit Implant-Supported Fixed Dental Prostheses: An In Vitro Study, Hacettepe University, Faculty of Dentistry, Prosthodontics Specialty Thesis, Ankara, 2025. This study compared the torque loss rate of abutment screws in three-unit implant-supported restorations after one year of thermomechanical aging, considering different abutment types (titanium base, multi-unit) and restorative materials (monolithic and layered zirconia). Thirty- two three-unit implant-supported prostheses were divided into two main groups based on the type of screw-retained abutment: multi-unit and titanium base. Each leading group was subdivided into two subgroups according to the restorative material: monolithic zirconia and bilayered zirconia (n=8). Multi-unit abutment occlusal screws were torqued to 15 Ncm, while titanium base abutment screws were torqued to 25 Ncm. The initial and post-aging torque loss values were measured, and the screw loosening was expressed as a percentage for each sample. Data normality was assessed using the Shapiro-Wilk test.