Çocukluk çağı travmatik yaşantılarının görgü tanıklığı üzerindeki etkisi
The effect of childhood traumatic experiences on eyewitness testimony
- Tez No: 963383
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUSE SABİHA BOZASLAN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, çocukluk çağı travmatik yaşantılarının bireylerin tanık oldukları olaylara ilişkin hatırlama performansları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini, Üsküdar Üniversitesi Adli Bilimler Lisans öğrencisi olan, 18-25 yaş arası 130 yetişkin birey oluşturmuştur. Katılımcılara demografik bilgi formu, Çocukluk Çağı Travmatik Yaşantılar Ölçeği ve görgü tanığı konumunda olacakları deneysel bir video izletildikten sonra hatırlama düzeylerini ölçmeye yönelik soruların bulunduğu form uygulanmıştır. Yapılan bu çalışma ile çocukluk çağı travmatik yaşantı puanı yüksek kişilerin, tanık oldukları olaya ilişkin hatırlama doğruluklarının, puanı düşük bireylere göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığı belirlenerek literatüre katlı sağlanması amaçlanmıştır. Elde edilen bulgular, çocukluk döneminde daha fazla travmatik yaşantıya maruz kalmış bireylerin, tanık oldukları olaylara ilişkin daha fazla hata yaptıklarını ve doğru hatırlama oranlarının anlamlı düzeyde daha düşük olduğunu göstermiştir. Çalışmanın sonuçları, çocukluk çağı travmalarının yalnızca duygusal ve davranışsal değil, aynı zamanda dikkat ve bellek süreçleri gibi bilişsel işlevler üzerinde de uzun vadeli etkiler yaratabileceğini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, ceza adalet sisteminde görgü tanıklarının ifadelerine güvenilirlik atfedilirken geçmiş travmatik deneyimlerinin ve psikolojik değişkenlerin dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the impact of childhood traumatic experiences on individuals' memory performance when recalling events they have witnessed. The sample consisted of 130 adult participants aged between 18 and 25, all undergraduate students in the Department of Forensic Sciences at Usküdar University. Participants completed a demographic information form and the Childhood Traumatic Experiences Scale, watched an experimental video in which they assumed the role of an eyewitness, and then responded to a set of memory-based questions about the event. The study sought to determine whether individuals with high childhood trauma scores differ significantly from those with low scores in terms of eyewitness recall accuracy. The findings indicated that participants with higher levels of childhood trauma made more memory errors and had significantly lower recall accuracy regarding the witnessed event. These results suggest that childhood trauma may have lasting effects not only on emotional and behavioral functioning but also on cognitive processes such as attention and memory. The findings highlight the importance of considering individuals' trauma histories and psychological factors when evaluating the reliability of eyewitness testimony within the criminal justice system.