Ekranlı araçlarla çalışanlarda görülen kuru göz hastalığında akupunktur uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of acupuncture applications in dry eye disease among individuals working with visual display terminals
- Tez No: 963385
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÇEVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ergoterapi, Göz Hastalıkları, Occupational Therapy, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasında, ekranlı araçlarla çalışan bireylerde sık karşılaşılan kuru göz hastalığı (KGH) semptomlarına yönelik olarak akupunktur uygulamalarının etkinliği çok boyutlu biçimde değerlendirilmiştir. Çalışmaya, 18–55 yaş aralığında, günlük en az iki saat ekran maruziyeti bulunan ve altı aydan uzun süredir göz kuruluğu semptomları yaşayan gönüllü bireyler dâhil edilmiştir. Çalışmaya dâhil edilme kriterlerini karşılayan katılımcılar, rastgele atama (randomizasyon) yöntemiyle deney (n=30) ve kontrol (n=30) gruplarına ayrılmış; yalnızca deney grubuna haftada bir kez olmak üzere dört hafta boyunca belirlenen akupunktur noktalarına uygulama yapılırken, kontrol grubuna herhangi bir müdahale gerçekleştirilmemiştir. Tüm katılımcılara müdahale öncesinde ve uygulama bitiminde Ocular Surface Disease Index (OSDI), Computer Vision Syndrome Questionnaire (CVS-Q), Schirmer testi, Snellen görme testi, Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Akupunktur Seansı Değerlendirme Formu (ASDF) uygulanmıştır. Deney grubunda OSDI puanı 52,46'dan 20,34'e düşmüştür.
Özet (Çeviri)
This doctoral study aimed to comprehensively evaluate the efficacy of acupuncture in addressing the symptoms of dry eye disease (DED), a condition frequently observed among individuals working with visual display terminals. The study included volunteer participants aged 18 to 55 years who had been exposed to digital screens for at least two hours per day and had experienced dry eye symptoms for more than six months. Eligible participants were randomly assigned to either the intervention group (n=30) or the control group (n=30). Acupuncture was administered only to the intervention group once a week for four weeks at specific acupoints, while no treatment was given to the control group. All participants underwent pre- and post-intervention assessments using the Ocular Surface Disease Index (OSDI), Computer Vision Syndrome Questionnaire (CVS-Q), Schirmer test, Snellen visual acuity test, Beck Anxiety Inventory (BAI), Beck Depression Inventory (BDI), and the Acupuncture Session Evaluation Form (ASEF). In the intervention group, OSDI scores decreased from 52.46 to 20.34.