Yetişkinlerde kronik yorgunluk ve beslenme alışkanlıklarının ilişkisi: Avcılar örneği
The relationship between chronic fatigue and nutritional habits in adults: Avcılar case
- Tez No: 963411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFA HEYBET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yorgunluk; günümüzde sıklıkla karşılaşılan, performans düşüklüğü ve yaşam kalitesinde azalma gibi sonuçları olan önemli bir sağlık sorunudur. Yorgunluğun tedavi edilememesi, semptomlarının artmasıyla kronik yorgunluk sendromu gelişebilir. Yorgunluğun; biyolojik, psikolojik ve çevresel olmak üzere çok yönlü etmenlerle ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada; beslenme alışkanlıklarının ve besin öğesi takviyelerinin yorgunluk üzerine etkilerini değerlendirmek, KYS gelişimini azaltacak beslenme alışkanlıkları belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma, Avcılar Anadolu Hastanesi'nde 18-65 yaş arası 122 bireyin yüz yüze anket ile gönüllü katılımıyla gerçekleştirilmiş, kişisel bilgi formu, besin tüketim sıklığı ve yorgunluk şiddeti ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fatigue is a significant health issue frequently encountered today, leading to consequences such as decreased performance, reduced quality of life. If left untreated, fatigue may worsen and develop into Chronic Fatigue Syndrome (CFS). Fatigue is known to be associated with various biological, psychological, and environmental factors. This study aimed to evaluate the effects of dietary habits and nutritional supplements on fatigue and to identify dietary behaviors that may help reduce the risk of developing CFS. The research was conducted at Avcılar Anadolu Hospital with the voluntary participation of 122 individuals aged 18 to 65 through face-to-face surveys. A personal information form, food frequency questionnaire, Fatigue Severity Scale (FSS) were administered. As a result of the study, it was found that socio-demographic factors such as increasing age and marital status had significant effects on fatigue. In addition, as BMI increased and physical activity decreased, fatigue scores and the risk of chronic fatigue also increased. A significant relationship was found between multivitamin-mineral supplementation and fatigue levels (p=0.025). A significant association was also observed between fatigue levels and the consumption of foods rich in refined carbohydrates such as rice-bulgur-pasta (p=0.003), chocolate (p=0.003), sugar-honey-jam (p=0.034) and milk-syrup based desserts (p=0.006; p=0.023).