Periferik arter hastalığının tanısında kullanılabilecek potansiyel miRNA biyobelirteçlerinin araştırılması
Investigating potential micro RNAs as biomarkers in the diagnosis of peripheral arterial disease
  1. Tez No: 963419
  2. Yazar: ISSA ADEN AHMED SHIDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SELÇUK GEDİK, DOÇ. DR. HÜSEYİN DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Periferik arter hastalığı (PAH), alt ekstremiteleri etkileyen kronik bir aterosklerotik tıkanıklıktır ve 70 yaşın üzerindeki insanların %15-20'sini etkilemektedir. Artan yaşlanan nüfus nedeniyle artan morbidite, mortalite ve sağlık hizmeti maliyetleri ile zorlu bir küresel sağlık sorunudur. Risk faktörleri arasında yaş, erkek, etnik köken, diyabet, hipertansiyon, dislipidemi, sigara kullanımı ve böbrek yetmezliği yer almaktadır. Ateroskleroz, değişen lipid ve matriks metabolizması, inflamasyon, endotel disfonksiyonu, oksidatif stres, trombosit aktivasyonu, tromboz ve düz kas yeniden şekillenmesi yoluyla meydana gelir. Cerrahi endovasküler tekniklerdeki önemli gelişmelere rağmen, periferik arter hastalığı yüksek mortalite ve morbidite oranları ile bağlantılı olmaya devam etmektedir. Son çalışmalar, miRNA'ların PAH için biyobelirteç olarak potansiyelini araştırmıştır. MikroRNA'lar (miRNA'lar), yaklaşık 19-23 nükleotid uzunluğunda, yüksek koruma sergileyen ve insan genomunun yaklaşık %30'unu düzenleyen kısa kodlamayan RNA molekülleridir. Protein kodlamayan RNA molekülleri, tamamlayıcı nükleotid dizileri sergileyen hedef mRNA'larla etkileşime girerek translasyonel baskılama veya mRNA bozulması gibi mekanizmalar yoluyla transkripsiyon sonrası gen ifadesini düzenler. MikroRNA'lar (miRNA'lar) mRNA seviyelerini transkripsiyonel, posttranskripsiyonel ve translasyonel mekanizmalar yoluyla düzenler. Baskın mekanizma posttranskripsiyonel RNA interferansıdır (RNAi). Bir miRNA, tüm mRNA'ları etkileyerek çok sayıda hedef geni düzenler. Her miRNA birden fazla mRNA'nın ifadesini düzenler ve her mRNA birkaç miRNA tarafından hedeflenebilir. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışma, periferik arter hastalığının (PAD) tanı ve yönetimi için invazif olmayan göstergeler olarak dolaşımdaki mikroRNA'ların (miRNA'lar) uygulanabilirliğini incelemektedir. Periferik arter hastalığı (PAD) olan 45 hastadan ve 45 sağlıklı kontrolden alınan periferik kan örnekleri üzerinde miRNA profillemesi gerçekleştirdik ve let-7e, miR-15b, -16, -25, -26b, -27b, -28-5p, -29a-3p, -124-3p, -126, -130a, -195, -210, -335, -363, -20 ve -338 gibi imzalara odaklandık.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND Peripheral arterial disease (PAD) is a chronic atherosclerotic occlusion affecting the lower extremities, affecting 15-20% of people over 70 years. It is a challenging global health condition with increased morbidity, mortality, and healthcare costs due to increased aging population. Risk factors include age, male, ethnicity, diabetes, hypertension, dyslipidemia, smoking, and renal insufficiency. Atherosclerosis occurs through altered lipid and matrix metabolism, inflammation, endothelial dysfunction, oxidative stress, platelet activation, thrombosis, and smooth muscle remodeling. Despite significant advancements in surgical endovascular techniques, peripheral artery disease (PAD) continues to be linked with elevated mortality and morbidity rates. Recent studies have investigated the potential of miRNAs as biomarkers for PAD. MicroRNAs (miRNAs) are short non-coding RNA molecules, approximately 19–23 nucleotides in length, that are highly conserved and regulate approximately 30% of the human genome. Non-protein-coding RNA molecules bind to target mRNAs that are complementary to their nucleotide sequences, regulating post-transcriptional gene expression through translational repression or mRNA degradation. MicroRNAs (miRNAs) modulate mRNA levels via transcriptional, posttranscriptional, and translational mechanisms. The most recognized mechanism is posttranscriptional RNA interference (RNAi). A miRNA regulates several hundred target genes, influencing all mRNAs. Each miRNA is capable of regulating the expression of multiple mRNAs, while each mRNA can be targeted by several miRNAs. MATERIAL AND METHOD This study investigates the potential of circulating microRNAs (miRNAs) as non-invasive biomarkers for PAD diagnosis and treatment guidance. We conducted miRNA profiling on peripheral blood samples from 45 PAD patients and 45 healthy controls, focusing on signatures including let-7e, miR-15b, -16, -25, -26b, -27b, -28-5p, -29a-3p, -124-3p, -126, -130a, -195, -210, -335, -363, -20, and -338.