Kolanjit geçiren hastalarda prediyabet durumu ile hastalık ciddiyeti arasındaki ilişki
The relationship between prediabetes and disease severity in patients with cholangitis
  1. Tez No: 963422
  2. Yazar: YEKTA BURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışma, literatürde prediyabet ile akut kolanjit şiddeti arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk çalışma olup, prediyabetin akut kolanjit şiddeti için bir risk faktörü olup olmadığını saptamayı amaçlamıştır. Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde Şubat 2019-Şubat 2025 arasında Tokyo Kılavuzu 2018 (TK18)'e göre akut kolanjit tanısı almış 393 yetişkin hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Malignite veya diyabet dışı ek komorbiditesi olan hastalar dışlandı. Hastalar, HbA1c düzeylerine göre (izole kolanjit (
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: This study is the first in the literature to examine the relationship between prediabetes and the severity of acute cholangitis, and it aims to determine whether prediabetes is a risk factor for the severity of acute cholangitis. Methods: A total of 393 adult patients diagnosed with acute cholangitis according to the Tokyo Guidelines 2018 (TK18) at Ankara Bilkent City Hospital between February 2019 and February 2025 were analyzed retrospectively. Patients with malignancy or comorbidities other than diabetes mellitus were excluded. Patients were grouped according to their HbA1c levels (isolated cholangitis (