Dry reforming of methane under high pressure
Yüksek basınçta metanın kuru reformasyonu
  1. Tez No: 963421
  2. Yazar: MELTEM ELİBOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JOHANNES A. LERCHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Technische Universität München
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Metanın kuru reformasyonu, düşük H₂/CO oranına sahip sentez gazı üretimi için en ekonomik bir yöntemdir. Bu süreçte çeşitli katalizörler kullanılmaktadır. Katalitik performansta düşüş başlıca sorun olup bu nedenle metanın kuru reformasyonu sürecinde katalitik performansı geliştirmeye yönelik birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, metanın kuru reformasyonu nikel ve kobalt ile ikame edilmiş katalizörler varlığında, 850 °C sıcaklıkta ve 10 atm basınçta gerçekleştirilmiştir. Aktif metalin etkisi, bimetalik bileşimin değişimi ve promotör etkisi incelenmiştir. Katalizörler XRD ve BET ölçümleriyle karakterize edilmiştir. Nikel ile ikame edilmiş heksa-alüminatların, kobalt ile ikame edilmiş katalizörlere kıyasla daha yüksek aktivite ve seçicilik gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dry Reforming of Methane is the most economical method for producing synthesis gas with a low H₂/CO ratio. Several catalysts are used during this process. The deactivation of catalytic performance is the main problem; therefore, many studies have been conducted to improve the catalytic performance during the dry reforming of methane. In this work, the reforming of methane was carried out over nickel- and cobalt-substituted catalysts at a temperature of 850 °C and a pressure of 10 atm. The effect of the active metal and the variation of the bimetallic composition, as well as the promoter effect, were investigated. The catalysts were characterized by XRD and BET measurements. It was found that nickel-substituted hexaaluminates show higher activity and selectivity compared to the cobalt-substituted catalysts.